Fuldautomatisk fælde dræber rotter med sensor-styret spyd
17-10-2008
Wise Trap, hedder en ny intelligent og fuldautomatisk rottefælde, der gør det muligt effektivt at bekæmpe rotter i kloaksystemer uden brug af gift.
Fælden er verdens første intelligente rottefælde, som slår rotter ihjel uden brug af giftstoffer. Det oplyser firmaet WiseCon, der har udviklet den nye fælde og sat den i produktion i sommer.
”fortsættes…”Den patenterede rottefælde placeres i et kloakrør. Når en rotte passerer fælden, udløser rottens bevægelser og kropsvarme via sensorer et bundt af spyd, der dræber rotten. Spyddene trækkes derpå automatisk tilbage, og fælden er igen funktionsklar. Den døde rotte skylles ud med kloakvandet.
Rottefælden monteres i et kloakrør fra jordoverfladen med en montagestang og fælden kalibreres til den aktuelle dimension på kloakrøret.
Fælden drives af et batteri, og dens funktioner styres af en enhed, som placeres under brønddækslet. Data fra fælden sendes via sms / GSM-modem. Der gives besked, når der ikke har været rotter i fælden i en given periode, og fælden derfor skal flyttes.
Der bliver også informeret om driftsforstyrrelser, overflow i brønden og lavt batteriniveau.
Oplysninger om batteriniveau, samt antallet af skud og driftstimer siden skift af batteri bliver opsamlet på fældens styreboks.
Fælden virker effektivt og fungerer desuden som rottespærre i kloakken. Det viser undersøgelser på Skadedyrlaboratoriet, der er en afdeling ved Institut for Plantebeskyttelse og Skadedyr i DJF, Det Jordbrugsvidenskabelige Fakultet, Aarhus Universitet.
Den intelligente rottefælde vise på udstillingen Agromek i Messecenter Herning i dagene 25.-29. november.
- tøtte
Markedsledende i afvandingsteknik
Læs november 2023 udgaven her
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Læs september 2023 udgaven her
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Produktionschef i LM Byg, Anna Lind Esmarch, og Christine Cecilie Olsen, afdelingschef hos Holbøll har skabt et netværk for kvindelige entreprenører
MT Højggaard Holding vil på en ekstraordinær generalforsamling have valgt to nye medlemmer ind i bestyrelsen - en CEO fra Københavns Lufthavne og en VP fra DSV
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Knap halvdelen af teknik-virksomhederne vil derfor ansætte flere lærlinge – men der er ikke nok at tage af, lyder det fra TEKNIQ