UgensErhverv.dk

Derfor er teknologien en stor del af det at være erhvervsdrivende i dag

ANNONCE: Er du erhvervsdrivende, og fangede overskriften dig, så er det stensikkert fordi, du er nysgerrig på, hvordan og hvorfor teknologien fylder så meget i dag.

04-11-2019

Eller måske er det fordi, du er i tvivl om, hvorvidt du har ordentligt styr på det digitale aspekt i din virksomhed.

Kan du nikke genkendende til sidstnævnte, så er du stensikkert ikke den eneste, og derfor kan det både være en god idé at blive klogere på, hvad teknologien kan betyde i erhvervslivet, mens det samtidigt er vigtigt at finde ud af, om man kan gøre noget for at optimere ens egen virksomhed.

Med den rette teknologi kan du få lettet presset på dine skuldre

Som erhvervsdrivende og leder har man typisk 100 ting at tage stilling til, hvorfor det også beskrives som et hårdt og til tider meget tidskrævende arbejde. Derfor er der også mange, der vil beskrive, at det i perioder føles som om, at man har et tungt læs på skuldrene, som kan være svært at fjerne igen. Ønsker du dog at undgå at få den følelse, fordi den påvirker dig på flere aspekter af dit liv, så kan det være, at du skal kigge på, om du har de rette IT-løsninger i din virksomhed. Med den rette teknologi kan du nemlig få lettet presset på dine skuldre, så du får færre bekymringer i løbet af arbejdsdagen.

Sørg for at finde de bedste løsninger

Teknologien kan ikke blot sikre, at du får færre arbejdsopgaver – det kan også sikre, at det bliver nemmere at holde overblikket i virksomheden, mens man også har nemmere ved at samle alt data ét sted. Eksempelvis kunne Public Cloud være noget for din virksomhed. Public Cloud kan du blive meget klogere på, hvis du trykker ind på linket, hvor du kan finde al den information, du har brug for og mere til.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 42/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 42/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

AI kan ikke fortrænge håndens arbejde

AI kan ikke fortrænge håndens arbejde

Kunstig intelligens kan ikke lægge et gulv, sætte tagspær eller renovere ”fru Hansens” sommerhus. Det er stadig brug for den faglærte håndværker

Slut med at reagere på bagkant

Slut med at reagere på bagkant

Nyt DTU-forskningsprojekt med data fra 2000 danske lejligheder skal undersøge, hvordan dårligt drevet ventilation og usynligt energitab driver varmeregningen op. Målet er et digitalt varslingssystem, der kan opdage problemer på forkant

Totalentreprenør fundet til komplekst renseanlægsprojekt i Vestjylland

Totalentreprenør fundet til komplekst renseanlægsprojekt i Vestjylland

Ringkøbing-Skjern Forsyning har valgt entreprenørvirksomheden VAM til at modernisere og fremtidssikre Ringkøbing Renseanlæg. Projektet omfatter en ny og enklere processtruktur, renovering af pumpestationen og højvandssikring af anlægget