UgensErhverv.dk

Erhvervslederpris til ung arkitekt

Partner i Arkitektfirmaet C. F. Møller Klaus Toustrup, 35, er blevet kåret til Årets Unge Erhvervsleder 2008 i Århus.

24-09-2008

”Årets prismodtager er et menneske med vision og passion, en kompromisløs kærlighed til et fagområde, som kræver mere end almindelig vilje, fysik og psyke.
En leder, som yder stor indsats for at få teams til at fungere optimalt, med store krav og dyb forståelse for menneskers motivation og adfærd.”
Sådan lyder det i motivationen for kåringen af partner i Arkitektfirmaet C. F. Møller Klaus Toustrup, 35, som Årets Unge Erhvervsleder 2008 i Århus
Bag kåringen står Junior Chamber International Danmark, der uddeler prisen for 10. år i træk.

"fortsættes..."
Udvidelsen af Musikhuset Aarhus var det første projekt, Klaus Toustrup stod i spidsen for som nyoptaget partner i Arkitektfirmaet C. F. Møller – som 31-årig en af de yngste nogensinde i øvrigt.
Et udfordrende projekt – på mange måder. Huset har en væsentlig plads i byens selvforståelse, og i skabelsen af det unikke koncert- og læringshus, har kravene bl.a. været en kvadratmeterpris på ca. det halve af, hvad den slags byggerier normalt koster, samt en stram byggedeadline på to år.


Med en uddannelsesmæssig baggrund fra Architectual Association i London er han samtidig en af foregangsmændene i den internationale udvikling, firmaet har gennemgået de seneste ti år. Arkitektfirmaet C. F. Møller henter i dag ca. halvdelen af omsætningen i udlandet


For prisen som Årets Erhvervsleder 2008 i Århus modtager Klaus Toustrup 40.000 kr. til et teamudviklingsforløb. Med titlen følger desuden en nominering til prisen som Årets Unge Erhvervsleder i Danmark, som bliver kåret fredag 3. oktober 2008 i Århus.

- tøtte

Brochurer

Byggeskader opdages tidligere end før

Byggeskader opdages tidligere end før

Byggeskadefondens årsberetning for 2024 viser, at byggeskader opdages tidligere end før - friske tal på svigt og skader i alment boligbyggeri

Forsikringsselskab sælger ikonisk ejendom

Forsikringsselskab sælger ikonisk ejendom

Aros Forsikring har besluttet at flytte fra sine nuværende kontorlokaler på Park Allé 1 i Aarhus og ind i et helt nyt, moderne domicil i Syd­havnskvar­te­ret

Konkurser i byggeriet (Uge 20/2025 -2)

Konkurser i byggeriet (Uge 20/2025 -2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Nordjylland skiller sig negativt ud med offentligt bøvl

Nordjylland skiller sig negativt ud med offentligt bøvl

Små - og mellemstore virksomheder oplever store problemer med sagsbehandling i det offentlige