Træbaserede plader til byggeri skal fra 1. april være CE-mærket.
05-02-2004
Træbaserede plader til byggeri skal fra 1. april være CE-mærket, oplyser organisationen Træ Er Miljø.
Det handler om både bærende og ikke bærende træbaserede pladematerialer, der er omfattet af EN 13986.
I følge EN 13986 skal pladerne bære CE-mærkning efter 1. april 2004, hvis de indgår ’varigt’ eller som en ’fast del’ i byggeri.
Efter Træpladekontrollen blev fusioneret med Dancert, har Dancert rustet sig til at imødekomme kravene i den harmoniserede standard EN 13986 for træbaserede pladematerialer og CE-mærkning og krav i den danske standard DS 413:2003 ’Norm for Trækonstruktioner’, oplyser Træ Er Miljø.
Læs september 2023 udgaven her
Markedsledende i afvandingsteknik
Læs november 2023 udgaven her
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Byggeskadefondens årsberetning for 2024 viser, at byggeskader opdages tidligere end før - friske tal på svigt og skader i alment boligbyggeri
Aros Forsikring har besluttet at flytte fra sine nuværende kontorlokaler på Park Allé 1 i Aarhus og ind i et helt nyt, moderne domicil i Sydhavnskvarteret
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Små - og mellemstore virksomheder oplever store problemer med sagsbehandling i det offentlige