UgensErhverv.dk

Kompetente bygningskonstruktører

Bygningskonstruktører scorer bedst i undersøgelse om projekt-/byggeledelse

18-09-2008

En undersøgelse, som Bülow Management A/S har udarbejdet for Dansk Byggeri, peger på, at projektlederen i byggeprojekter oftest mangler en række ledelsesmæssige og kommunikative kompetencer, men bygningskonstruktører, synes ifølge undersøgelsen fra Bülow Management, alt i alt bedre rustede til projekt-/byggestyring end andre.


Der er i undersøgelsen spurgt til behovet for kompetenceudvikling hos bygge- og projektledere, der er uddannede bygningskonstruktører, diplomingeniører og civilingeniører. Ved alle tre uddannelsesgrupper peges der på et stort behov især vedrørende ledelse og kommunikation.


Kun ca. 30 pct. af de, der har svaret på undersøgelsen, er tilfredse med diplom- og civilingeniørernes ledelseskompetencer, mens tallet for bygningskonstruktørerne ligger på ca. 40 pct. Den kompetence, der generelt er mest tilfredshed med, er byggeteknisk viden, hvor 60- 70 pct. er enige i at uddannelserne giver tilfredsstillende kompetencer. Også her scorer bygningskonstruktørerne højest.


Gert Johansen, der er formand for Konstruktørforeningen, er bestemt ikke overrasket over undersøgelsens resultater, der understøtter den velkendte påstand om, at bygningskonstruktøren er det oplagte valg som projekt- og byggeleder ikke mindst på grund af bygningskonstruktørernes brede, faglige kompetencer og gode forståelse for byggeprocessen.


- Undersøgelsen falder helt i tråd med de tanker, vi har om fremtidens bygningskonstruktør. Vi skal holde fast i de kernekompetencer, som allerede ligger i uddannelsen – blandt andet konstruktion, materialelære og kommunikation, men nutidens byggeri stiller så store kompetencekrav, at vi er nødt til at supplere med efter- og videreuddannelsesmuligheder i f.eks. ledelse og økonomi, og her bliver de nye professionshøjskoler sammen med master- og diplomuddannelser et helt væsentlig omdrejningspunkt, siger Gert Johansen.


Resultaterne viser generelt, at der er behov for at styrke og udbygge kompetencerne hos personer, der arbejder med byggestyring og byggeledelse. Det er primært 6 temaer, som går igen: Ledelse, Kommunikation, Forhandlingsteknik, Forretningsforståelse, Risikostyring og Byggeteknisk viden.


Undersøgelsen er resultatet af en spørgeskemaundersøgelse blandt 1409 personer inden for Bygningsentreprenør-,Træ- og Murersektionerne i Dansk Byggeri. 434 personer (33 pct.) svarede, og derudover er der gennemført 14 dybdeinterviews og 2 fokusgruppeinterviews med i alt 12 repræsentanter fra store, mellemstore og små byggevirksomheder fra Sjælland og Jylland.

- tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Sværere at fuske med asbestprøver

Sværere at fuske med asbestprøver

Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet

Københavns Lufthavn og Aarsleff forlænger samarbejdet

Københavns Lufthavn og Aarsleff forlænger samarbejdet

Aarsleff har genvundet en flerårig rammeaftale med Københavns Lufthavne. Aftalen omfatter både planlagte anlægsprojekter og akutte opgaver, der skal sikre og udvikle lufthavnenes infrastruktur

Første strækning med netto nul CO2-asfalt

Første strækning med netto nul CO2-asfalt

Peab Asfalt og Herning Kommune anlægger i øjeblikket en 2,9 kilometer lang asfaltstrækning på Sebbesandevej med bl.a. andet genbrugsasfalt, bioolie, grøn energi og elektriske maskiner

Aalborg Forsyning vælger Sweco som energirådgiver

Aalborg Forsyning vælger Sweco som energirådgiver

Sweco har vundet udbud som ny rådgiver på Aalborg Forsynings energiområde, hvor arkitekt- og ingeniørrådgiveren skal bidrage til den fortsatte udvikling og fremtidssikring af energiinfrastrukturen i Aalborg