UgensErhverv.dk
Børn holder gang i boligmarkedetAnalysen giver et overblik over bevæggrundene for

Børn holder gang i boligmarkedet

Rygterne om boligmarkedets død er overdrevne, fremgår det af ny EDC-analyse

12-09-2008

Når danskerne sættes deres bolig til salg, så er det oftest med baggrund i ændringer i familiesituationen. Det fremgår af en analyse, som mæglerkæden EDC har gennemført blandt knap 1.400 boligsælgere.

- Analysen viser, at der til trods for den nuværende opbremsning i markedet, er grund til optimisme, siger Birgitte Ringbæk, der er kommunikationskonsulent hos EDC.
- Der er en solid bund under handlerne, fordi det er ændringer i folks livssituation, der er årsag til langt de fleste boligsalg, og disse ændringer hører jo ikke op, fordi konjunkturerne i en periode er nedadgående, siger Birgitte Ringbæk.


Som årsag til at have sat boligen til salg, angiver ca. hver tredje boligsælger ”Behov for større eller mindre bolig”, eksempelvis som følge af familieforøgelse. Efterfølgende angives ”Skilsmisse” som årsag i 14 pct. af handlerne, ”Jobskifte” i 9 pct., mens dødsboer udgør 8 pct. af handlerne. Kun 4 pct. angiver ”Dårlig økonomi” som årsag til at sælge. Samlet er det således 77 pct. af alle handler, der udspringer af ændringer i familien.


- Når markedet er som det er i øjeblikket, er det naturligt at man lige afventer udviklingen lidt, siger Birgitte Ringbæk
- Men der er grænser for hvor længe man kan vente. Man kan godt holde ud at bo i en lille lejlighed i en periode med små børn. Men som tiden går og børnene bliver større, stiger presset for at flytte. Og så flytter man, uanset om der er usikkerhed på boligmarkedet, fastslår Birgitte Ringbæk.


Den aktuelle nedgang i markedet udgør godt 20 pct., hvilket svarer til andelen af danskere, der sætter boligen til salg af ren og skær lyst til en anden bolig:
- Man kan sige, at lystflytterne holder sig tilbage lige nu, og at det er de mange, der flytter af behovsmæssige grunde, der holder de store hjul i gangi, siger Birgitte Ringbæk.

- tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • ABVAC A/S

    ABVAC A/S

    Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.

  • Boracol

    Boracol

    Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter

  • Privatgrossisten

    Privatgrossisten

    Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-

  • Mul10 ProSafe

    Mul10 ProSafe

    Tagdækkernes faldsikringssystem

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

  • LCA.no

    LCA.no

    Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD

  • Magasinet Gulv

    Magasinet Gulv

    Læs marts 2026 udgaven her

  • Københavns Listefabrik

    Københavns Listefabrik

    Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!

  • Spæncom

    Spæncom

    Betonelementløsninger – well-built for well-being!

  • Scantruck

    Scantruck

    Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner

Sværere at fuske med asbestprøver

Sværere at fuske med asbestprøver

Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet

Københavns Lufthavn og Aarsleff forlænger samarbejdet

Københavns Lufthavn og Aarsleff forlænger samarbejdet

Aarsleff har genvundet en flerårig rammeaftale med Københavns Lufthavne. Aftalen omfatter både planlagte anlægsprojekter og akutte opgaver, der skal sikre og udvikle lufthavnenes infrastruktur

Første strækning med netto nul CO2-asfalt

Første strækning med netto nul CO2-asfalt

Peab Asfalt og Herning Kommune anlægger i øjeblikket en 2,9 kilometer lang asfaltstrækning på Sebbesandevej med bl.a. andet genbrugsasfalt, bioolie, grøn energi og elektriske maskiner

Aalborg Forsyning vælger Sweco som energirådgiver

Aalborg Forsyning vælger Sweco som energirådgiver

Sweco har vundet udbud som ny rådgiver på Aalborg Forsynings energiområde, hvor arkitekt- og ingeniørrådgiveren skal bidrage til den fortsatte udvikling og fremtidssikring af energiinfrastrukturen i Aalborg