UgensErhverv.dk
Børn holder gang i boligmarkedetAnalysen giver et overblik over bevæggrundene for

Børn holder gang i boligmarkedet

Rygterne om boligmarkedets død er overdrevne, fremgår det af ny EDC-analyse

12-09-2008

Når danskerne sættes deres bolig til salg, så er det oftest med baggrund i ændringer i familiesituationen. Det fremgår af en analyse, som mæglerkæden EDC har gennemført blandt knap 1.400 boligsælgere.

- Analysen viser, at der til trods for den nuværende opbremsning i markedet, er grund til optimisme, siger Birgitte Ringbæk, der er kommunikationskonsulent hos EDC.
- Der er en solid bund under handlerne, fordi det er ændringer i folks livssituation, der er årsag til langt de fleste boligsalg, og disse ændringer hører jo ikke op, fordi konjunkturerne i en periode er nedadgående, siger Birgitte Ringbæk.


Som årsag til at have sat boligen til salg, angiver ca. hver tredje boligsælger ”Behov for større eller mindre bolig”, eksempelvis som følge af familieforøgelse. Efterfølgende angives ”Skilsmisse” som årsag i 14 pct. af handlerne, ”Jobskifte” i 9 pct., mens dødsboer udgør 8 pct. af handlerne. Kun 4 pct. angiver ”Dårlig økonomi” som årsag til at sælge. Samlet er det således 77 pct. af alle handler, der udspringer af ændringer i familien.


- Når markedet er som det er i øjeblikket, er det naturligt at man lige afventer udviklingen lidt, siger Birgitte Ringbæk
- Men der er grænser for hvor længe man kan vente. Man kan godt holde ud at bo i en lille lejlighed i en periode med små børn. Men som tiden går og børnene bliver større, stiger presset for at flytte. Og så flytter man, uanset om der er usikkerhed på boligmarkedet, fastslår Birgitte Ringbæk.


Den aktuelle nedgang i markedet udgør godt 20 pct., hvilket svarer til andelen af danskere, der sætter boligen til salg af ren og skær lyst til en anden bolig:
- Man kan sige, at lystflytterne holder sig tilbage lige nu, og at det er de mange, der flytter af behovsmæssige grunde, der holder de store hjul i gangi, siger Birgitte Ringbæk.

- tøtte

Brochurer

Pihl-koncernen opruster på formandskab

Pihl-koncernen opruster på formandskab

Hovedaktionær og bestyrelsesmedlem, Carsten Mindegaard, bliver fremover næstformand i bestyrelsen for LM'Pihl A/S

Stilladsfirma øger omsætning og indtjening markant

Stilladsfirma øger omsætning og indtjening markant

Dansk Stillads Service øger omsætning markant og indtjeningen efter skat bliver på 46 millioner kroner - næsten 30 procent mere end året før

Danmark aftager ikke gas fra Putin

Danmark aftager ikke gas fra Putin

Danmark forsynes med gas fra den danske del af Nordsøen, indenlandsk produceret biogas samt gasimport fra Norge

BM Byggeindustri parat til at bygge i højden med træ

BM Byggeindustri parat til at bygge i højden med træ

BM Byggeindustri har gennemført trandtests, der dokumenterer, at virksomhedens træbaserede modulsystemkan anvendes i 8 etagers boligbyggeri