Brancheorganisationen Dansk Beton har valgt adm. direktør Peter Assam, Spæncom A/S, som ny formand
10-09-2008
Dansk Beton har valgt Peter Assam til ny formand. Han afløser den hidtidige formand Poul Kirkegaard, der har påtaget sig nye udfordringer uden for betonbranchen.
Peter Assam har siden dannelsen af Dansk Beton været organisations næstformand, og han skal som ny formand for Dansk Beton og i samarbejde med bestyrelsen og den nye næstformand, Ole Nørklit, Unicon A/S, lede bestræbelserne på at styrke betonbranchens indflydelse og synliggøre betons egenskaber, som et bæredygtigt materiale.
- Det var centrale mål, da betonindustriens organisationer i januar 2007 dannede den fælles organisation Dansk Beton, og jeg synes, at vi allerede er nået langt f.eks. med kampagnen om Bæredygtig Beton, der er med til at fremhæve betons grønne profil.
Jeg er fuld af optimisme med hensyn til det videre arbejde i Dansk Beton, og jeg glæder mig meget til at lancere den nye pris, Bæredygtig Beton-prisen, i begyndelsen af 2009, siger Peter Assam.
Samlingen af betonbranchen under én hat i Dansk Beton har inspireret andre sektioner i Dansk Byggeri. På anlægsområdet er der overvejelser om at samle flere sektioner i en større enhed for at opnå mere indflydelse.
- Jeg hilser det velkomment, hvis andre af Dansk Byggeris sektioner lader sig inspirere af det, vi har nået med Dansk Beton. For os handler det om, at byggebranchen får styrke og muligheder for at markere sig på en god måde, siger Peter Assam.
-tøtte
Læs marts 2026 udgaven her
Vinduer, døre, trapper og kviste
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Tysk kvalitets siden 1860!
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet
Aarsleff har genvundet en flerårig rammeaftale med Københavns Lufthavne. Aftalen omfatter både planlagte anlægsprojekter og akutte opgaver, der skal sikre og udvikle lufthavnenes infrastruktur
Peab Asfalt og Herning Kommune anlægger i øjeblikket en 2,9 kilometer lang asfaltstrækning på Sebbesandevej med bl.a. andet genbrugsasfalt, bioolie, grøn energi og elektriske maskiner
Sweco har vundet udbud som ny rådgiver på Aalborg Forsynings energiområde, hvor arkitekt- og ingeniørrådgiveren skal bidrage til den fortsatte udvikling og fremtidssikring af energiinfrastrukturen i Aalborg