Helhedsplan klar for området omkring Ny Ellebjerg station
11-07-2008
Valby er ved at udvikle sig til et af de mest spændende nye udviklingsområder i København. På den tidligere FLSmidt-grund er på kort tid skudt en ny bydel op. Ved Valby Station er opført et indkøbscenter. Toftegaards Plads skal fornyes og på Carlsberg skal bryggeri erstattes med moderne boliger og erhverv.
Senest er der så kommet forslag til en ny bydel ved den nye ringbane-station, Ny Ellebjerg.
I foråret blev der udskrevet en arkitektkonkurrence, i form af et parallelt opdrag, for området omkring stationen. Grundejerne har længe ønsket at komme i gang med denne byudvikling af området, for på bedste vis at udnytte områdets potentiale.
Selve konkurrencen er nu afsluttet, og udviklingen af området er derfor godt i gang på tegnebrættet.
Vinderen blev Tegnestuen Vandkunsten, hvis forslag i samarbejde med grundejerne skal resultere i en lokalplan allerede i løbet af efteråret med endelig vedtagelse i foråret 2009.
Vandkunstens forslag for området ved Ny Ellebjerg st. peger på en samlet udvikling af et blandet erhvervs- og boligområde, hvor der nord for stationen sker en fortætning af den meget karakteristiske eksisterende industribebyggelse, samtidig med at der sker en nyudvikling af ejendommene syd for, der pt. er sporadisk bebygget.
Forslaget skaber alt i alt de bedste bymæssige rammer om en station, der er et knudepunkt for den kollektive trafik i det vestlige København. Derudover sikrer forslaget, at der skabes en god sammenhæng mellem alle de nye udviklingsområder ved stationen til stor glæde for alle i området.
Selve konkurrenceområdet er på 165.000 m² (inkl. baneareal), og ligger med ca. 90.000 m² nord for stationen og ca. 26.000 m² syd for.
Statens selskab til salg af ejendomme, Freja ejendomme, er med en grund på knap 20.000 m², én af de største grundejere. Frejas grund har gennem tiden rummet alle mulige former for småfabrikker, autoværksteder og håndværksvirksomheder.
Konkurrencen er gennemført i et tæt samarbejde mellem kommunen, Valby Lokaludvalg og stort set alle grundejerne.
De øvrige arkitektfirmaer i konkurrencen var: Nord, COBE, Lundgaard & Tranberg.
- nn
Vinduer, døre, trapper og kviste
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Nedbrydning og Miljøsanering
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Tysk kvalitets siden 1860!
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet
Aarsleff har genvundet en flerårig rammeaftale med Københavns Lufthavne. Aftalen omfatter både planlagte anlægsprojekter og akutte opgaver, der skal sikre og udvikle lufthavnenes infrastruktur
Peab Asfalt og Herning Kommune anlægger i øjeblikket en 2,9 kilometer lang asfaltstrækning på Sebbesandevej med bl.a. andet genbrugsasfalt, bioolie, grøn energi og elektriske maskiner
Sweco har vundet udbud som ny rådgiver på Aalborg Forsynings energiområde, hvor arkitekt- og ingeniørrådgiveren skal bidrage til den fortsatte udvikling og fremtidssikring af energiinfrastrukturen i Aalborg