UgensErhverv.dk

Den usynlige solfanger

Anlægget placeres under taget, hvor den udnytter varmen fra tagdækningen.

19-06-2008

På en god solskinsdag kan der være som en bageovn under et tag. Så hvorfor ikke udnytte det til resten af husets opvarmning?

Det er netop hvad seneste udspil på solfangerfronten gør.

Danske Heliopower har udviklet nogle nye solvarmepaneler, der placeres mellem undertag og tagdækningen af skifer, tagpap eller metalplader. Anlægget er helt skjult, så huset er fri for skæmmende solfangere på taget.

Systemet fungerer ved, at modulformede aluminiumspaneler lægges ned mellem lægterne inden tagbeklædningen monteres. Panelerne er tilpasset så de hele tiden har kontakt til f.eks. skiferpladerne. Isoleringsskålen der omgiver et panel gør, at varmen lagres i rørføringen under taget.

Solfangeranlæggene fra Heliopower serieproduceres allerede i systemer på 25 kvm., som passer til et almindeligt enfamiliehus. Sådant et anlæg producerer 5-7 kilowatt når solen skinner og opvarmer taget. Ud fra et overslag på 1200-1700 solskinstimer i årligt gennemsnit vurderer Heliopower konservativt (1200 timer med 5 watt i timen), at anlægget producerer energi for 11.000 kr. med de aktuelle energipriser på 1,80 kr. for en kwh.

Det er dog svært at lagre al den energi taget producerer, så den reelle besparelse for et hus vil ligge på 5-8.000 kr. for et anlæg til 35-40.000 kr.

Det giver en tilbagebetalingstid på 6-10 år mod en forventet levetid for anlægget på 50 år.

Heliopower udvikler på andre energispareprojekter, men netop den usynlige solfanger forventer man sig meget af. Og virksomheden oplyser selv, at de blevet kontaktet af flere internationale aktører på området.

- Vi har nu arbejdet intenst på udvikling og patenter i et års tid og vi
skal bruge den kommende periode på at studere målinger og effekt af de
enkelte systemer, således at vi inden længe er klar til en egentlig
international lancering, fortæller adm. direktør Niels Johansen fra Heliopower.

-mir

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Sværere at fuske med asbestprøver

Sværere at fuske med asbestprøver

Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet

Opgradering af Fiskeri- og Søfartsmuseet skal minde om danskernes samspil med havet

Opgradering af Fiskeri- og Søfartsmuseet skal minde om danskernes samspil med havet

Fiskeri- og Søfartsmuseet i Esbjerg står foran den største fornyelse siden åbningen i 1968. Arkitektfirmaet Cubo skal danne grundlag for omdannelsen til Danmarks museum for havet - et museum, der bringer de besøgende helt tæt på havet

Københavns Lufthavn tester filtre mod luftforurening

Københavns Lufthavn tester filtre mod luftforurening

CPH Air Lab vil undersøge, om filtre kan fange ultrafine partikler midt i den travle flytrafik. Dermed udvider lufthavnen sin indsats fra at reducere udledninger til også at undersøge, om partikler kan fjernes fra luften