UgensErhverv.dk
Tilbyder montage og know-howNu varetager Expan også montageopgaver for entrepr

Tilbyder montage og know-how

Betonelementproducenten Expan vil nu også montere andre leverandørers elementer

03-06-2008

Betonelementproducenten Expan satser strategisk på forretningsområdet for montage og imødegår derved tidens vigende byggeaktivitet. Som noget nyt kan entreprenører, der har valgt andre elementleverandører, fremover hente hjælp til montageopgaver hos Expan.

- I en tid med generel nedgang i byggebranchen, må vi kompensere på andre områder. Vi mærker allerede en stigende efterspørgsel efter vores montagekapacitet og know-how, fortæller Poul Kirkegaard, adm. direktør i Expan, der med over 100 montører har Danmarks største montageafdeling med erfaringer fra alle former for byggeri .

Expans montagekapacitet er samlet i virksomhedens forretningsområde Expan Entreprise, det primært beskæftiger sig med lidt større byggeprojekter. Foruden montage af vægge og dæk har Expan nemlig stor erfaring med eksempelvis søjler, trapper og altangange til mere komplekse byggerier.

Samler ny erfaring med højt byggeri
Ud over udvidelsen af montageafdelingen er Expan også begyndt at opbygge erfaringer med højere byggeri ved hjælp af efterspændte betonelementer. Metoden har tidligere været meget anvendt til eksempelvis broer, men er stadig relativt ny hos Expan.

- Samfundet og markedet stiller hele tiden nye krav til vores produkter og deres anvendelse. Derfor er det vigtigt, at vi konstant udvikler os. I en ikke så fjern fortid, havde det for eksempel været vanskeligt at bygge 12 etager af betonelementer, men en efterspænding gør montagen mere enkel og åbner op for mange flere byggeprojekter, forklarer Poul Kirkegaard.

-los

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Sværere at fuske med asbestprøver

Sværere at fuske med asbestprøver

Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet

Opgradering af Fiskeri- og Søfartsmuseet skal minde om danskernes samspil med havet

Opgradering af Fiskeri- og Søfartsmuseet skal minde om danskernes samspil med havet

Fiskeri- og Søfartsmuseet i Esbjerg står foran den største fornyelse siden åbningen i 1968. Arkitektfirmaet Cubo skal danne grundlag for omdannelsen til Danmarks museum for havet - et museum, der bringer de besøgende helt tæt på havet

Københavns Lufthavn tester filtre mod luftforurening

Københavns Lufthavn tester filtre mod luftforurening

CPH Air Lab vil undersøge, om filtre kan fange ultrafine partikler midt i den travle flytrafik. Dermed udvider lufthavnen sin indsats fra at reducere udledninger til også at undersøge, om partikler kan fjernes fra luften