Træ- og byggevarefirmaet fik underskud på knap 55 mio. kroner for regnskabsåret 2002/2003.
28-05-2008
Det danske træ og byggevarefirma Consenta Holding A/S har fordoblet sit underskud i det seneste regnskabsår. Firmaets bestyrelse har netop godkendt årsrapporten for 2002/3.
Og året har givet et underskud på 54,7 mio. kroner efter skat. Det er en fordobling af underskuddet fra det foregående år, hvor det endte på 26,1 mio kroner.
Omsætningen er faldet fra 1,4 mia. kroner til 1,2 mia. kroner.
En af årsagerne til det dårlige resultat er, at Supertræ A/S, der ejes 25 procent af Consenta-divisionen Palsgaard Træ A/S, er under konkursbehandling. Det har resulteret i et tab på 22 mio. kroner.
Ifølge fondsbørsmeddelelsen fra Consenta udgør dette tab samt andre ekstraordinære forhold, der er driften uvedkommende, 2/3 af årets underskud.
-ls.
Fra Typehus til Drømme Villa
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Vinduer, døre, trapper og kviste
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Nedbrydning og Miljøsanering
Tagdækkernes faldsikringssystem
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet
Fiskeri- og Søfartsmuseet i Esbjerg står foran den største fornyelse siden åbningen i 1968. Arkitektfirmaet Cubo skal danne grundlag for omdannelsen til Danmarks museum for havet - et museum, der bringer de besøgende helt tæt på havet
CPH Air Lab vil undersøge, om filtre kan fange ultrafine partikler midt i den travle flytrafik. Dermed udvider lufthavnen sin indsats fra at reducere udledninger til også at undersøge, om partikler kan fjernes fra luften