Dansk Industri bag undersøgelse, der får organisationen til at konkludere, at firmaer sikrer sig bedre.
28-05-2008
Dansk Industri bag undersøgelse, der får organisationen til at konkludere, at firmaer sikrer sig bedre.
It-sikkerheden i de danske virksomheder er bedre end tidligere, konkluderer Dansk Industri på baggrund af en ny undersøgelse, organisationen har lavet inden for området.
Ifølge konsulent Henning Mortensen fra ITEK under Dansk Industri klarer firmaerne sig godt på områder som; ledelsens engagement i virksomhedens it-sikkerhed, viden om sikkerhed blandt de it-ansvarlige samt opfyldelse af lovgivningens krav.
ITEK og Dansk Industris undersøgelse af it-sikkerheden i danske virksomheder er ifølge dem selv den største, der hidtil er gennemført. Undersøgelsen inkluderer over 100 spørgsmål, og den belyser i hvor høj grad, virksomhederne lever op til den danske it-sikkerhedsstandard, DS484.
Flere end 300 virksomheder har deltaget i undersøgelsen.
På trods af den umiddelbare positive melding, viser undersøgelsen dog også, at der kan strammes op på nogle områder, udtaler DI.
- Når det kommer til den mere konkrete implementering af it-sikkerhed, er der fortsat rum for forbedringer. Ikke alle virksomheder gør tilstrækkeligt ud af at formulere en egentlig it-sikkerhedspolitik. Det handler om at få procedurer og rutiner på plads i virksomheden og om at skabe overblik over de farer, som de udsætter sig selv for, påpeger Henning Mortensen.
DI vil blandt andet bruge undersøgelsen til at fastlægge de områder, hvor organisationen i det kommende år skal gøre en ekstra indsats for at vejlede om it-sikkerhed.
-ls.
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Nedbrydning og Miljøsanering
Vinduer, døre, trapper og kviste
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet
Fiskeri- og Søfartsmuseet i Esbjerg står foran den største fornyelse siden åbningen i 1968. Arkitektfirmaet Cubo skal danne grundlag for omdannelsen til Danmarks museum for havet - et museum, der bringer de besøgende helt tæt på havet
CPH Air Lab vil undersøge, om filtre kan fange ultrafine partikler midt i den travle flytrafik. Dermed udvider lufthavnen sin indsats fra at reducere udledninger til også at undersøge, om partikler kan fjernes fra luften