Den andel af virksomhederne, som bruger e-handel, er stagnerende.
28-05-2008
Den andel af virksomhederne, som bruger e-handel, er stagnerende.
Det har noget overraskende vist sig, at udbredelsen af e-handel blandt danske virksomheder er stagneret og inden for enkelte områder endda faldet. Når det ikke ser endnu mere negativt ud, skyldes det ganske enkelt finanssektorens omfattende anvendelse af e-handel i relation til privatkundemarkedet.
Det er PLS Rambøll Management, der hvert år foretager undersøgelsen ’IT i praksis’, hvor danske virksomheders og offentlige institutioners anvendelse af e-handel måles.
Tallene er specielt overraskende på et tidspunkt, da alle troede, at eftervirkningerne af IT-boblens sammenbrud var passeret og de åbenlyse og - efterhånden dokumenterbare, positive effekter af e-handel skulle kapitaliseres, siger chefkonsulent Thomas Schmidt, PLS Rambøll Management.
- Tallene gemmer da også over en række vinkler, som giver et mere nuanceret billede af e-handelsudviklingen i Danmark.
Således har de største virksomheder i dag nået en modenhed, hvor e-handel er indarbejdet i forretningsstrategierne, og hvor ledelsen har taget stilling til spørgsmålet. I modsatte ende findes virksomheder med under 500 ansatte, hvor der i stor udstrækning stadig eksperimenteres med e-handel, oplyser Thomas Schmidt.
Det fremgår tydeligt af besvarelserne i undersøgelsen, idet 37% af virksomhederne med under 500 ansatte endnu ikke har taget stilling til e-handlens rolle i virksomheden, og 12% svarer ved ikke, når det gælder, hvorvidt de har taget stilling til spørgsmålet.
- Det er i de største virksomheder med mere end 2000 ansatte, der vil ske den kraftigste udvikling af e-handel. På trods af stagnationen fra 2002 til 2003 svarer hele 79% af de største virksomheder, at de fremover venter en stigning indenfor specielt den elektroniske samhandel med andre virksomheder – altså såkaldt b2b. En eventuel kommende stigning i udbredelsen af e-handel vil derfor blive trukket af de største virksomheder, hvorved gabet i udbredelsen af e-handel vil blive øget mellem de mellemstore og de største virksomheder i Danmark.
- De mellemstore virksomheders tøven over for e-handel kan virke overraskende set i lyset af dels de stadig mere standardiserede løsninger, dels de positive effekter e-handel potentielt kan hjælpe med at realisere, fortæller Thomas Schmidt.
-jhan
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Læs marts 2026 udgaven her
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Fra Typehus til Drømme Villa
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet
Fiskeri- og Søfartsmuseet i Esbjerg står foran den største fornyelse siden åbningen i 1968. Arkitektfirmaet Cubo skal danne grundlag for omdannelsen til Danmarks museum for havet - et museum, der bringer de besøgende helt tæt på havet
CPH Air Lab vil undersøge, om filtre kan fange ultrafine partikler midt i den travle flytrafik. Dermed udvider lufthavnen sin indsats fra at reducere udledninger til også at undersøge, om partikler kan fjernes fra luften