Miljøministeriet har udsendt en bekendtgørelse, der skal forebygge forurening af indeklimaet i lejligheder over renserier - ny anvisning til håndværkere.
28-05-2008
Miljøministeriet har udsendt en bekendtgørelse, der skal forebygge forurening af indeklimaet i lejligheder over renserier - ny anvisning til håndværkere.
Det er ikke kun, når man henter nyrenset tøj fra renseriet og tager tøjet med hjem, at der kan opstå problemer med indeklimaet på grund af rensevæsker, bl.a. tetrachlorethylen.
Dampe fra rensevæsker kan også trænge gennem etageadskillelsen op i lejligheder over renseriet.
Miljøministeriet har derfor udsendt en bekendtgørelse, der skal forebygge forurening af indeklimaet i lejligheder over renserier.
Bekendtgørelsen indeholder en række krav til etablering og drift af renserier. Det gælder bl.a. udskiftning eller ombygning af maskiner, etablering af ventilation, samt tætning af vægge og lofter i renserierne.
For at lette arbejdet med at tætne renserierne har By og Byg i samarbejde med Miljøstyrelsen udarbejdet en kortfattet anvisning, der beskriver, hvordan tætningen bør udføres. Anvisningen henvender sig dels til renseriejerne selv, dels til de ingeniører og håndværkere, som skal foretage tætningen.
By og Byg Anvisning 206, ’Tætning af renserier’, kan købes hos Byggecentrum Boghandel (telefon 70 12 06 00) eller downloades gratis fra www.by-og-byg.dk/udgivelser/publikationer/anvisninger/
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Tagdækkernes faldsikringssystem
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet
Fiskeri- og Søfartsmuseet i Esbjerg står foran den største fornyelse siden åbningen i 1968. Arkitektfirmaet Cubo skal danne grundlag for omdannelsen til Danmarks museum for havet - et museum, der bringer de besøgende helt tæt på havet
CPH Air Lab vil undersøge, om filtre kan fange ultrafine partikler midt i den travle flytrafik. Dermed udvider lufthavnen sin indsats fra at reducere udledninger til også at undersøge, om partikler kan fjernes fra luften