UgensErhverv.dk

Det grønne Køkken

Et af de 12 byøkologiske forsøg i Hedebygadekarreen.

28-05-2008

Et af de 12 byøkologiske forsøg i Hedebygadekarreen

Af Tove Malzer

Det grønne Køkken er et demonstrationsprojekt, som har til formål at udvikle et miljøvenligt og resursebesparende køkken og vise, hvordan plantedyrkning og kompostering kan gøres tilgængelig for lejligheder i tagejendomme.

Det grønne Køkken var et af de 12 byøkologiske demonstrationsprojekter i Hedebygadekarreen på Ydre Vesterbro i København. Det blev gennemført i ejendommen Enghavevej 32 A-C og er beskrevet i en rapport, som er udgivet af Erhvervs- og Boligstyrelsen.

Det mest synlige resultat af projektet er de lodrette mistbænke, som er hængt uden på huset. Der er tale om sammenhængende glaskarnapper formet som en glasvæg og indrettet med hylder. Mistbænkene er opsat på køkkenfacaden foran køkkenvinduerne.

Der er også tænkt i økologiske baner ved udvikling af køkkeninventar, svaleskab og affaldsskakt med biotromle og et system til opsamling af regnvand. Men regnvandsindsamlingen blev dog opgivet af økonomiske grunde.

Endelig er der installeret ventilation med varmegenindvinding. Der regnes med en vandbesparelse på to procent og en varmebesparelse på 20%.

Det grønne Køkken, der har køkkeninventar udviklet af Svanekøkkenet, er udført i massivt træ, stål og glas. Det er ikke modulopbygget som traditionelle køkkensystemer, men opsat ved hjælp af gavle udført af stålrør monteret direkte på væggen. Herpå hviler hylder af træ eller glas.

Med gavlløsningen kan små rum udnyttes optimalt, da hylderne skæres i længder på stedet. Konceptets materialebesparelse fremkommer ved, at vægge, lofter og gulve fungerer som indvendige overflader i køkkenskabene.

Mistbænkene er udført i aluminiumsprofiler. De er 40 cm dybe og har vinduer, der kan lukkes op. Betjeningen sker gennem de eksisterende køkkenvinduer. Ud over plantedyrkning fungerer mistbænkene som solvægge til forvarmning af ventilationsluft.

En affaldsskakt til grønt affald fører direkte ned til en biokomposteringstromle i kælderen. Herfra kan komposteret affald vende tilbage til køkkenet og blive anvendt i mistbænkene.

Hvert køkken har fået et svaleskab. Kølingen sker ved, at kold luft føres fra en jordkanal gennem en lodret kanal i huset for at ende ved en såkaldt aerofonhætte, der udnytter dels termisk opdrift, dels vind til udsugning. Ifølge rapporten er det dog endnu uafklaret, hvordan svaleskabet bringes til at virke uden elektricitet.

Arkitekter på forsøgsprojektet var Byens tegnestue ApS og rådgivende ingeniør Wissenberg A/S.

Billedtekster:

De lodrette mistbænke er hængt uden på huset foran køkkenfacaderne og køkkenvinduerne. – Foto: Byens Tegnestue.

Køkkeninventaret er udført i naturmaterialer. – Foto: Svanekøkkenet.

Køkkenet er opsat ved hjælp af gavle i stålrør monteret direkte på væggen. Herpå hviler hylder af træ eller glas. – Foto: Svanekøkkenet.

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Sværere at fuske med asbestprøver

Sværere at fuske med asbestprøver

Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet

Opgradering af Fiskeri- og Søfartsmuseet skal minde om danskernes samspil med havet

Opgradering af Fiskeri- og Søfartsmuseet skal minde om danskernes samspil med havet

Fiskeri- og Søfartsmuseet i Esbjerg står foran den største fornyelse siden åbningen i 1968. Arkitektfirmaet Cubo skal danne grundlag for omdannelsen til Danmarks museum for havet - et museum, der bringer de besøgende helt tæt på havet

Københavns Lufthavn tester filtre mod luftforurening

Københavns Lufthavn tester filtre mod luftforurening

CPH Air Lab vil undersøge, om filtre kan fange ultrafine partikler midt i den travle flytrafik. Dermed udvider lufthavnen sin indsats fra at reducere udledninger til også at undersøge, om partikler kan fjernes fra luften