UgensErhverv.dk

Byggeri 2004: Inddækning uden bly

04-02-2004

Har man sagt Byggeri, har man også sagt Icopal, som alle årene har stillet op med nyheder og et bredt personale, der både kan servicere forhandlerne og håndværkerne samt de projekterende, når der er udstilling i Fredericia.

Icopal præsenterede i år blandt meget andet en komplet skorstensinddækning i zink. En inddækning der kan anvendes til alle skorstene op til 80x80 cm på tage med hældninger fra 20 til 50 grader. Skorstenen kan enten være placeret på tagsiden eller i rygningen.

Monteringen er enkel, uden brug af lodning og den specielle bløde zink kan let tilpasses alle tagstensprofiler.

Patentanmeldt tagfod
Klæbning eller tapening af underlaget til tagfod er vanskeligt i koldt eller fugtigt vejr. Et område hvor der ofte skal udføres besværlige og dyre efterreparationer.

Den nye tagfod fastgøres mekanisk i undertagsfodbanen, og så er der 100% sikkerhed mod slip. Fastholdelsen gør det desuden langt lettere at stramme fodbanen op.

Nye Decra typer
Et stærkt brand får endnu to varianter. Det ene navn er Decra Stratos med en ny elegant tagprofil, der allerede har haft succes i flere europæiske lande. Der lægges ud i farverne sort og pepperstone. Den anden er Decra Elegance, som er baseret på Decra Classics - der er tale om en højglans overflade, idet stengranulatet er erstattet af en sort, glansfuld og slagfast coating. Som de øvrige Decra produkter er der 30 års garanti.
-po


Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

83 procent af hospitalsbygningerne har brug for renoveringer

83 procent af hospitalsbygningerne har brug for renoveringer

Der bliver i løbet af de kommende ti år brug for at investere minimum 27 milliarder i at genoprette nedslidte hospitalsbygninger

Konkurser i byggeriet (Uge 21/2023 - 2)

Konkurser i byggeriet (Uge 21/2023 - 2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Behov for obligatorisk rottespærre i alle kloakledninger

Behov for obligatorisk rottespærre i alle kloakledninger

’ERFA-gruppen for forebyggende giftfri indsats mod kloakrotter’ har siden 1999 arbejdet for at få indført en mere effektiv indsats i bekæmpelsen af rotter i kloaknettet, og de var onsdag i deputation i Folketingets Fødevare- og Miljøudvalg

Pas på de lange og tunge løft

Pas på de lange og tunge løft

Stort studie viser en øget risiko for langtidssygefravær ved flere aspekter af løft - både ved tunge løft, og hvis man løfter i en stor del af arbejdsdagen. Dette er særligt tydeligt blandt +50-årige