Ekstraordinær generalforsamling i Danske Trælast blev udskudt.
28-05-2008
Ekstraordinær generalforsamling i Danske Trælast blev udskudt.
Danske Trælast A/S skulle i dag, mandag, have holdt ekstraordinær generalforsamling, men den er blevet udskudt til den 16. juli d.å.
Det var som følge af en indkaldelsesmangel, at generalforsamlingen blev udskudt. Mangelen skyldes ifølge selskabet, at der er sket en fejl hos et af de to dagblade, hvori indkaldelse i overensstemmelse med selskabets vedtægter skulle ske. Ny indkaldelse bliver iværksat.
Med virkning fra den 17. juli forventes selskabet afnoteret fra Københavns Fondsbørs. Samme dag indledes tvangsindløsning af miniritetsaktionærerne efter aktieselskabslovens paragraf 20b, oplyser selskabet i en fondsbørsmeddelelse.
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Nedbrydning og Miljøsanering
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Læs marts 2026 udgaven her
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet
Fiskeri- og Søfartsmuseet i Esbjerg står foran den største fornyelse siden åbningen i 1968. Arkitektfirmaet Cubo skal danne grundlag for omdannelsen til Danmarks museum for havet - et museum, der bringer de besøgende helt tæt på havet
CPH Air Lab vil undersøge, om filtre kan fange ultrafine partikler midt i den travle flytrafik. Dermed udvider lufthavnen sin indsats fra at reducere udledninger til også at undersøge, om partikler kan fjernes fra luften