Mere end 1100 kloakmestre er ikke tilmeldt en godkendt kontrolinstans og vil miste deres autorisation.
28-05-2008
Mere end 1100 kloakmestre er ikke tilmeldt en godkendt kontrolinstans og vil miste deres autorisation.
15. juni var sidste frist for de kloakvirksomheder, der ønskede at opretholde deres autorisation. De kloakvirksomheder, der ikke har indgået en aftale med en af Danmarks Gasmateriel Prøvnings (DGP) godkendte kontrolordninger inden denne dato, står nu uden autorisation.
Det er der mange, som gør - faktisk knap en tredjedel af kloakvirksomhederne.
Ifølge DGP´s autoriseringsregister var der ved udgangen af 2002 omkring 3550 autoriserede kloakmestre efter den hidtidige autorisationslov. På landsplan er nu tilmeldt ca. 2400 kloakvirksomheder til de kontrolinstanser, der forestår godkendelsen på vegne af DGP.
Det betyder, at mere end 1100 kloakmestre ikke er tilmeldt en godkendt kontrolinstans. DGP vil indenfor kort tid slette disse virksomheder i registret og tilbagekalde deres autorisation.
- Det er vigtigt, at kommunerne i forbindelse med udstedelse af byggetilladelser, ændringer af kloak- og afløbsinstallationer m.v. sikrer, at den udførende kloakvirksomhed er godkendt og tilmeldt en kontrolinstans og derigennem opfylder autorisationslovens krav, siger direktør Michael H. Nielsen, Dansk Byggeri.
Han ser frem til, at den nye autorisationsordning nu for alvor træder i kraft.
- Der er investeret over 40 mio. kr. i udvikling af de nye kvalitetsstyringssystemer hos virksomhederne. Denne investering skal gerne give udslag i bedre kvalitet af den del af vores infrastruktur, som ligger under jorden, vores kloakanlæg, pointerer Michael H. Nielsen.
DGP vil i den kommende tid udbygge deres hjemmeside, så man her kan se, hvilke kloakvirksomheder der er autoriserede efter den nye ordning. Desuden kan man ved at kontakte Kloakmestrenes Kvalitetskontrol på tlf. 72 16 01 10 få oplyst, hvilke kloakvirksomheder der er godkendt eller er i gang med at blive godkendt.
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Nedbrydning og Miljøsanering
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Fra Typehus til Drømme Villa
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet
Fiskeri- og Søfartsmuseet i Esbjerg står foran den største fornyelse siden åbningen i 1968. Arkitektfirmaet Cubo skal danne grundlag for omdannelsen til Danmarks museum for havet - et museum, der bringer de besøgende helt tæt på havet
CPH Air Lab vil undersøge, om filtre kan fange ultrafine partikler midt i den travle flytrafik. Dermed udvider lufthavnen sin indsats fra at reducere udledninger til også at undersøge, om partikler kan fjernes fra luften