Aftale giver mulighed for at udveksle oplysninger i konkurrencesager.
04-02-2004
Aftale giver mulighed for at udveksle oplysninger i konkurrencesager.
En udvidet aftale mellem Danmark, Island, Norge og Sverige gør det nu lettere at afsløre de såkaldte kartelsager, hvor en branche laver obskure forretningsaftaler, der strider mod konkurrenceloven.
Aftalen træder i kraft den 15. februar 2004.
Den udvidede aftale giver de fire lande nye muligheder for at kunne udveksle fortrolige oplysninger i både konkurrence- og fusionssager, og aftalen vil være et effektivt redskab til bekæmpelse af karteller og anden konkurrenceskadelig adfærd.
Forskellige sager har vist, at der er et behov for et tæt samarbejde mellem de nordiske konkurrencemyndigheder. Virksomhederne samarbejder i stadigt højere grad på tværs af grænserne. Konkurrencemyndighederne har derfor et behov for at kunne arbejde tæt sammen i sager af fælles interesse.
-ls.
Læs november 2023 udgaven her
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Markedsledende i afvandingsteknik
Læs september 2023 udgaven her
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Over 90 procent af rådgiverne er parat til klimatilpasning, men kommunerne tøver, rammet mod anlægsloftet eller pengene mangler
Hovedaktionær og bestyrelsesmedlem, Carsten Mindegaard, bliver fremover næstformand i bestyrelsen for LM'Pihl A/S
Dansk Stillads Service øger omsætning markant og indtjeningen efter skat bliver på 46 millioner kroner - næsten 30 procent mere end året før
Danmark forsynes med gas fra den danske del af Nordsøen, indenlandsk produceret biogas samt gasimport fra Norge