UgensErhverv.dk

Optimisme hos tømmerhandlere

Byggestarten på mange store projekter blev udskudt til i år.

28-05-2008

Byggestarten på mange store projekter blev udskudt til i år.


Virkeligheden overgår som så ofte før fantasien.
Det mener adm. direktør Palle Thomsen, Trælasthandlerunionen – TUN.

- Vi ser med tilfredshed, at den gryende optimisme hos vore medlemmer, tømmerhandlerne og byggemarkederne, som vi sporede allerede i sidste kvartal af 2002, ikke er blevet gjort til skamme.

Ved at indsamle oplysninger om planlagte og igangværende byggeprojekter udarbejdes en Tun-Tendens, som offentliggøres hvert kvartal.

Den seneste tendens viser, at der i 4. kvartal 2002 var tale om en mærkbar fremgang inden for byggesektoren.

- Vi kan konstatere, at de fleste af vores forventninger om udviklingen holdt stik. Inden for industrigruppen må vi dog notere, at i stedet for en væsentlig fremgang skete der en tilbagegang i forhold til samme tidspunkt 2001, siger Palle Thomsen.

- Afvigelsen skyldes, at byggestarten på en lang række meget store industribyggerier i Danmark er blevet udskudt til 2003, f.eks. projektet Danish Crown-byggeriet i Vejle Amt til omkring 2,5 mia. kr., hvor der nu er byggestart foråret 2003 i stedet for ultimo 2002. Disse meget store projekter har selvfølgelig en betragtelig indflydelse på statistikken.

- Til gengæld kan vi konstatere en endnu større stigning inden for fritidsgruppen end forudsagt. En meget klar fremgang i boligbyggeriet blev ligeledes fastholdt, ligesom vi oplevede en klar stigning i erhvervsgruppen. Den forventede tilbagegang inden for institutionsgruppen blev fastholdt.

For første kvartal 2003 kan forventes en fortsættelse af de positive tendenser for byggeprojekter inden for grupperne bolig-, industri-, fritids- og institutionsbyggeri. Kun erhvervsgruppen vil opleve en mindre tilbagegang i forhold til samme kvartal 2002, mens alle andre grupper vil opleve fremgang.
-jhan

Brochurer

Murervirksomheder ignorerer mulighederne i asbestautorisation

Murervirksomheder ignorerer mulighederne i asbestautorisation

Færre end tre procent af de 750 virksomheder med asbestautorisation er murerfirmaer. Kun 21 murervirksomheder har autorisation til asbest

Casper satser på guld til EuroSkills 2025

Casper satser på guld til EuroSkills 2025

Til EuroSkills 2025 i Herning vil elektriker Casper Kærvang Pedersen fra Øgaard A/S i Farsø repræsentere Danmark i faget Electrical Installations

Bygma øger omsætning med seks procent

Bygma øger omsætning med seks procent

Bygma Gruppen A/S kom ud af 2024 med en nettoomsætning på cirka 10,7 milliarder kroner - indtjeningen faldt

Stem på bedste nybyggeri i København

Stem på bedste nybyggeri i København

En metroline, en kontorbygning, en park og et dansecenter er alle med i konkurrencen om Publikumsprisen, når Københavns Kommune præmierer årets nybyggerier