UgensErhverv.dk

Byggeriet afbryder forhandlinger

Overenskomstforhandlingerne på bygge- og anlægsområdet er afbrudt.

04-02-2004

Overenskomstforhandlingerne på bygge- og anlægsområdet er afbrudt. Der er ikke aftalt nye møder.
Forhandlingerne mellem Dansk Byggeri og fagforbundene på byggeriets område blev påbegyndt fredag den 30. januar, og parterne har nu besluttet at afbryde forhandlingsforløbet.
Dansk Byggeri forhandler på vegne af 6.000 virksomheder med i alt ca. 70.000 medarbejdere indenfor bygge, anlæg og industri.

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 49/2023 - 2)

Konkurser i byggeriet (Uge 49/2023 - 2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Vildt - Vildt - Vildt!

Vildt - Vildt - Vildt!

Dansk Folkepartis skattepolitiske ordfører er rystet over enormt millionbeløb til Skatteministeriets anvendelse af Kammeradvokaten i forbindelse med udarbejdelsen af det nye ejendomsskattesystem

Renovering bliver en guldgrube for de mindre byggevirksomheder

Renovering bliver en guldgrube for de mindre byggevirksomheder

Genbrug af materialer og renoveringer og bliver i stigende grad et alternativ til nedrivning og nybyggeri

Hvem har ansvaret ved PCB-forurening i bygninger?

Hvem har ansvaret ved PCB-forurening i bygninger?

Selvom stoffet PCB har været forbudt i byggematerialer siden 1977, så er det stadigt lovpligtigt at screene for stoffet, ligesom der gælder strenge regler for håndtering og bortskaffelse