Konstruktørforeningen vil have Erhvervs- og Boligstyrelsen til at fremskynde opklaringen af årsagerne til tag-kollapset på Ballerup Arena.
28-05-2008
Konstruktørforeningen vil have Erhvervs- og Boligstyrelsen til at fremskynde opklaringen af årsagerne til tag-kollapset på Ballerup Arena.
Konstruktørforeningen - bygningskonstruktørernes faglige organisation, vil have Erhvervs- og Boligstyrelsen til at fremskynde opklaringen af årsagerne til tag-kollapset på Ballerup Arena, da det bør være i myndighedernes klare interesse at opklare årsagerne til en ulykke, som kunne have kostet menneskeliv.
- Havde hallen været fyldt, da ulykken skete, kunne man godt forestille sig en større politisk interesse for sagen, mener faglig sekretær Jacob Ravn Thomsen, Konstruktørforeningen.
Han siger det på baggrund af, en kontorchef i Erhvervs- og Boligstyrelsen tidligere har udtalt, at styrelsen ikke vil nedsætte en kommission til at kigge på tag-kollapset, da ´det ikke er en myndighedsopgave at lave opklaringsarbejdet´.
- Det bør eksempelvis være i samfundets og dermed Erhvervs- og Boligstyrelsens interesse at få undersøgt, om fejlen skyldes fejl i samarbejdet - eller ansvarsforholdet, mellem rådgivere, producenter og entreprenører.
- Måske var dette anledningen til at få kigget på de problemer, som ligger i, at rådgivere - arkitekt- og ingeniørfirmaer, overlader beregnings- og projekteringsarbejdet til entreprenører og producenter, som forventer, at ordregiverens statiker kontrollerer og koordinerer, spørger Konstruktørforeningen.
- Er der fejl i de normer og tekniske forskrifter, som man har beregnet og bygget efter?
- Kan limtræ overhovedet bruges i forbindelse med konstruktioner af denne type, og i så fald, hvad betyder det for lignende byggerier andre steder? Hertil følger, at alle vel har en interesse i at få afgjort, om man kan bevæge sig ind i lignende bygninger uden risiko.
- De involverede parter burde også have krav på en hurtig undersøgelse: Ikke så meget for at få placeret ansvaret, men især for at få frikendt de uskyldige.
- Konstruktørforeningen mener således, at en ansvarlig minister burde gøre alt, hvad der står i hans magt for at få fremskyndet arbejdet med at udrede årsagerne til ulykken, af uvildige parter - og i fuld offentlighed, mener Konstruktørforeningen.
Læs november 2023 udgaven her
Markedsledende i afvandingsteknik
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Læs september 2023 udgaven her
Færre end tre procent af de 750 virksomheder med asbestautorisation er murerfirmaer. Kun 21 murervirksomheder har autorisation til asbest
Til EuroSkills 2025 i Herning vil elektriker Casper Kærvang Pedersen fra Øgaard A/S i Farsø repræsentere Danmark i faget Electrical Installations
Bygma Gruppen A/S kom ud af 2024 med en nettoomsætning på cirka 10,7 milliarder kroner - indtjeningen faldt
En metroline, en kontorbygning, en park og et dansecenter er alle med i konkurrencen om Publikumsprisen, når Københavns Kommune præmierer årets nybyggerier