Tilfredshed med forløbet af høring om byggeriets kvalitet, effektivitet og udvikling.
28-05-2008
Tilfredshed med forløbet af høring om byggeriets kvalitet, effektivitet og udvikling.
Den danske byggebranche vil gerne gøre det bedre, og alle parter i byggeriet er villige til at påtage sig et medansvar for en gennemgribende fornyelse af byggesektoren.
Det fremgik af den stort anlagte høring, som Folketingets Boligudvalg holdt om byggeriets kvalitet, effektivitet og udvikling.
- Høringen viste, at der fortsat er lang vej til målet om en byggebranche, som kan opfylde samfundets behov for godt byggeri til en rimelig pris. Men indlæggene viste også, at byggeriets parter i dag erkender behovet for ændringer.
- Dermed må man sige, at de seneste 10 års offentlige indsats på byggeområdet har lagt kimen til en forhåbentlig frugtbar udvikling i de kommende år, siger formanden for Folketingets Boligudvalg, René Skau Björnsson (S).
Han peger på, at mens man for bare få år siden diskuterede, om byggeriet har problemer, og hvem der i givet fald bærer skylden for dem, så diskuterer man i dag, hvordan byggeriets problemer kan løses i fællesskab.
Ifølge René Skau Björnsson skal en væsentlig del af årsagen til denne holdningsændring tilskrives indsatserne gennem Projekt Renovering, Proces- og Produktudvikling i Byggeriet, Projekt Hus samt den Byggepolitiske Task Force, som alle har været baseret på tæt samarbejde mellem byggeriets parter og den offentlige sektor.
I sit indlæg på høringen roste professor Peter Maskell fra Handelshøjskolen i København byggebranchen for det, han betegnede som en offensiv ånd og en ny selvsikkerhed, der bl.a. kommer til udtryk i branchens aftagende interesse for offentlige hjælpe-foranstaltninger.
Han opfordrede politikerne til at træde et skridt tilbage og koncentrere sig om de opgaver, som byggebranchen har vanskeligt ved selv at løse.
En lang række repræsentanter for byggesektoren og dens brugere fremlage endvidere deres synspunkter på, hvor de interessante udviklingspotentialer ligger:
Fortsat industrialisering, bl.a. gennem bedre udnyttelse af informationsteknologi, bedre kendskab til brugernes ønsker, bedre uddannelser på alle niveauer, bedre oplysning om byggevarers holdbarhed, nye samarbejdsformer, samt synliggørelse af godt og dårligt byggeri som grundlag for konkurrence på kvalitet og ikke kun på pris.
René Skau Björnsson oplyser, at Boligudvalget i den kommende tid vil arbejde videre på basis af høringen og bl.a. drøfte behovet for en mere sammenhængende byggepolitik der både omfatter statens rolle som bygherre, og som samordner de forskellige politikområder af betydning for byggeriet, bl.a. med henblik på at sikre gode rammer for uddannelse og målrettet byggeforskning.
Boligudvalgets høring var arrangeret af By og Byg (Statens Byggeforskningsinstitut), hvis direktør, Lone Møller Sørensen, udtrykker tilfredshed med høringens forløb. Dette gælder også den meget store tilslutning til høringen, selvom den betød, at der kun var plads til en del af de over 450 tilmeldte.
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Magasinet udgives i sam-arbejde med VinduesIndustrien
Kvalitetsgulve og No Noise underlag
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Denne annonce vises over 200.000 gange årligt
Stiger og stilladser i aluminium
Ford vans og pickupper – et erhvervskøretøj til ethvert job
Leasing af varebiler. Altid fri km.
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Giv en politisk håndsrækning til boligejere med asbesttag i landdistrikterne
Outline Vinduer har doneret vinduer og døre, der er kasseret i produktionen på grund af mindre kosmetiske fejl, til foreløbig fem tiny houses, som skal bygges – og bebos – af socialt udsatte, som får en ny chance i livet
Hofor har begyndt arbejdet med at bygge en stor varmepumpe i Nordhavn, hvor flere forsyninger bliver samlet under samme tag. Den nye varmepumpe vil blive hovedstadens næststørste