UgensErhverv.dk

DA: Afskaf G-dagene

Flere arbejdsgiverbetalte G-dage betyder lavere beskæftigelse, mener Dansk Arbejdsgiverforening.

28-05-2008

Flere arbejdsgiverbetalte g-dage betyder lavere beskæftigelse, mener Dansk Arbejdsgiverforening.


Med forslaget om at øge antallet af G-dage fokuserer vismændene på at løse et ledighedsproblem, der kun har marginal betydning, hedder det i en kommentar fra Dansk Arbejdsgiverforening til de økonomiske vismænds seneste rapport.

Men hvad værre er: Virkningen vil blive den stik modsatte - nemlig flere ledige.

G-dage er en afgift på brugen af arbejdskraft, som vil få virksomhederne til at være mere tilbageholdende med at ansætte nye medarbejdere. Særligt ansættelser af kortere varighed, mener DA.

I rapporten fra Det Økonomiske Råd påpeger vismændene således selv, at "virksomhedernes omkostninger ved afskedigelser har betydning for, hvor mange de vil ansætte."

Forslaget om flere G-dage vil samtidig være i strid med regeringerne i EU-landenes ønske om at reducere de ikke lønmæssige omkostninger.

DA mener, at forslaget om flere G-dage er en svipser i den buket af elles udmærkede forslag, som vismændene præsenterer.

I stedet burde man afskaffe de to virksomhedsbetalte G-dage.

Det vil stimulere virksomhederne til at ansætte flere medarbejdere - også i situationer, hvor virksomhederne er usikre på, om de pågældende vil kunne bestride jobbet, mener DA.

Brochurer

  • ABVAC A/S

    ABVAC A/S

    Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.

  • Lindab

    Lindab

    Lindab stålprofiler til tag og facade løsninger

  • Privatgrossisten

    Privatgrossisten

    Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-

  • Car Top

    Car Top

    Vedligeholdelsesfri carport i tidløst design

  • Jacobi Tagtegl A/S

    Jacobi Tagtegl A/S

    Tysk kvalitets siden 1860!

  • Ford

    Ford

    Ford vans og pickupper – et erhvervskøretøj til ethvert job

  • Zarges

    Zarges

    Stiger og stilladser i aluminium

  • LCA.no

    LCA.no

    Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD

  • TITAN Containers

    TITAN Containers

    Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc

  • Kassebil.dk

    Kassebil.dk

    Online leasing af varebiler med ét klik.

Supersygehus i Odense rystet af entreprenør-konkurs

Supersygehus i Odense rystet af entreprenør-konkurs

Det albanske underentreprenør-firma Tekno Fire er erklæret konkurs og 3-400 ansatte sendt hjem - kan betyde yderligere forsinkelse af det i forvejen hårdt ramte supersygehus Nyt OUH

Hovsa-forklaringer om de nye asbestregler

Hovsa-forklaringer om de nye asbestregler

Nu er der kun en uge tilbage, før de nye krav til asbestarbejde gælder. Listen over de nye krav er på 12 punkter og rummer blandt andet nye regler for afskærmning

Et godt grin giver gode resultater

Et godt grin giver gode resultater

LEDERPROFIL: Fem essentielle spørgsmål til en leder, der har markeret sig – denne gang Anne Mette Weng, administrerende direktør for Rheinzink Danmark A/S

Årets Byggeri Erhverv: WoodHub sætter nye standarder for offentlige arbejdspladser

Årets Byggeri Erhverv: WoodHub sætter nye standarder for offentlige arbejdspladser

I Odense danner et kæmpe, offentligt kontor på imponerende vis ramme for otte statslige styrelser. Arkitekturen er skruet sammen med fokus på fællesarealer, mødesteder og tværgående forbindelser, så samarbejde og videndeling får plads