Glæde i Håndværksrådet over, at det er slut med forskelsbehandlingen mellem bygningshåndværkere og alle andre skatteborgere.
28-05-2008
Glæde i Håndværksrådet over, at det er slut med forskelsbehandlingen mellem bygningshåndværkere og alle andre skatteborgere.
Finanslovsforliget indebærer, at der fra 2003 indføres skatte- og momsfrihed af arbejde, håndværkere udfører på deres egen ejendom.
- For bygningshåndværkerne er det en positiv aftale. Nu bliver der sikret ligestilling, så tømreren, der i sin fritid reparerer taget på sit sommerhus, ikke stilles skattemæssigt anderledes end advokater eller andre faglærte, som indenfor hjemmets fire vægge kan drage nytte af deres faglige kompetencer, siger Håndværksrådets byggeøkonom, Bo Sandberg.
- Men også for vores skattesystem er det en god nyhed. Det har længe været en torn i øjet med denne særlovgivning for en bestemt gruppe skatteydere. Samtidig er det en skatteregel, der har været svær at administrere i praksis, og som derfor har givet anledning til mange konflikter mellem håndværkere og skattemyndigheder, ligesom der har været visse regionale forskelle på, hvordan regelsættet administreres.
Finansministeriet skønner, at ophævelsen af den særlige momsregel for bygningshåndværkere vil indebære et årligt provenutab for staten på ca. 25 mio. kr.
- Det er naturligvis også en slags penge, men jeg tror, de er givet godt ud. For udover at initiativet ophæver en åbenlys uretfærdighed, så bidrager det også til et mere enkelt og forståeligt skattesystem - og dermed til større opbakning i befolkningen omkring indtægtssiden af den danske samfundsøkonomi, siger Bo Sandberg.
Det nye lovforslag indebærer, at bygningshåndværkere fortsat skal betale skat og moms, hvis de erhverver grunde eller gamle ejendomme, som istandsættes med henblik på salg eller erhvervsmæssig udlejning.
I et høringssvar til Skatteministeriet har Håndværksrådet bakket op om at fortsætte denne praksis. Dog skal det naturligvis sikres, at man på betryggende vis kan adskille hvilken del af en værdistigning, som kan tilskrives bygningshåndværkerens eget arbejde, og hvilken del, som kan tilskrives den almindelige prisudvikling mv., så man i forbindelse med et ordinært ejendomssalg ikke diskrimineres, blot fordi man har bygningshåndværk som erhverv.
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Vinduer, døre, trapper og kviste
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Læs marts 2026 udgaven her
Nedbrydning og Miljøsanering
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Tysk kvalitets siden 1860!
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet
Fiskeri- og Søfartsmuseet i Esbjerg står foran den største fornyelse siden åbningen i 1968. Arkitektfirmaet Cubo skal danne grundlag for omdannelsen til Danmarks museum for havet - et museum, der bringer de besøgende helt tæt på havet
CPH Air Lab vil undersøge, om filtre kan fange ultrafine partikler midt i den travle flytrafik. Dermed udvider lufthavnen sin indsats fra at reducere udledninger til også at undersøge, om partikler kan fjernes fra luften