Succes for kursus, der klæder svenden på som arbejdsleder.
28-05-2008
Dansk Byggeri og Vitus Bering Danmark har stor succes med nyt kursus, der klæder svenden på som arbejdsleder
De første 65 svende, der har gennemført det nye kursus ’svenden som arbejdsleder’, bliver færdige inden jul, og der er allerede nu planlagt to kurser i foråret.
Dansk Byggeris nye kursus er udviklet i tæt samarbejde med tre af Dansk Byggeris sektioner, Træ-, Murer– og Malersektionen samt uddannelsesinstitutionen Vitus Bering Danmark i Horsens, hvor kurserne holdes som det eneste sted i landet.
Kurset blev kørt som forsøg i foråret og er nu efter evaluering og tilretning blevet gennemført i efteråret.
Svendekurset består af to internatkurser af to dages varighed (fire dage i alt) med en samlet længde på 37 lektioner, hvor hovedemnerne er:
- Instruktionsteknik
- Forhandlingsteknik
- Byggemøder
- Samarbejde
- Miljø- og overenskomstforhold
- Entreprise- og aftaleforhold
- Arbejdets planlægning
- IT på byggepladsen
Undervisningen er baseret på eksempler fra dagligdagen og gennemføres med undervisere fra Dansk Byggeri og Vitus Bering Danmark.
Mod klimaneutral akustik. Designløsning loft & væg
Lad os gøre det sammen
Magasinet udgives i sam-arbejde med VinduesIndustrien
Biobaseret maling, Kemifrit indeklima, Prof. topkvalitet.
Kvalitetsgulve og No Noise underlag
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Ford vans og pickupper – et erhvervskøretøj til ethvert job
Markedsleder inden for tagrender og tagplader
Avanceret byggeteknologi og support
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Martin Skou Heidemann, CEO i entreprenørvirksomheden Skou Gruppen A/S mener, at bygherrerne udnytter voldgiftsystemet og enorme krav til at presse entreprenørerne
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Udbuddet omfatter nybyggeriet ved Nyborg Slot og som led i det en ny udstillingsfløj, en ny ringmur, en ny slotsbro og forhøjelse af det eksisterende vagttårn
Rigspolitiet køber ejendoms for næsten 358 millioner kroner på Frederikskaj i København med udsigt over havnen. Ejendommen skal desuden om bygges for 320 millioner kroner