UgensErhverv.dk

Fremtidssikret produktprogram

Producent samler ovenlysaktiviteter under ét tag.

28-05-2008

Producent samler ovenlysaktiviteter under ét tag.

De danske kunder skal opleve et øget serviceniveau og et fremtidssikret produktprogram.
Det er målet for Plastmo-gruppen, der har besluttet at samle ovenlysaktiviteterne under ét tag.

- Som konsekvens af den aktuelle markedssituation i Danmark samt ønsket om større international aktivitet baseret på ny teknologi flytter vi samtlige ovenlysaktiviteter i gruppen til en ny adresse i Ringsted, oplyser koncerndirektør Klaus Hadsbjerg, Plastmo-gruppen.

I forbindelse med flytningen bliver der investeret i ny tidssvarende teknologi og et internationalt harmoniseret produktprogram, der skal leve op til nye europæiske standarder inden for ovenlysområdet.

Samtidig skærpes den internationale profil, hvilket betyder, at eksportandelen i modsætning til tidligere skal være betydende.

Den nye fabrik for ovenlys er placeret i umiddelbar nærhed af Plastmo-gruppens øvrige aktiviteter og vil således indgå som en fuldt integreret forretningsenhed.

- De nye tiltag har været nødvendige for at sikre fremgang og udvikling for gruppens Multi-Lite aktiviteter, siger Klaus Hadsbjerg.
-jhan

Brochurer

Fusker ATP med penge fra udstationeringsfond?

Fusker ATP med penge fra udstationeringsfond?

Arbejdsmarkedets Fond for Udstationerede, der administreres af ATP, vil kun oplyse fire regnskabstal, og dermed må revisorerne ifølge Dansk Håndværk arbejde i blinde

Byggechefer: Byggeriet har brug for et enkelt ubureaukratisk ID-kort

Byggechefer: Byggeriet har brug for et enkelt ubureaukratisk ID-kort

Lønmodtagere og arbejdsgivere: Byggeriet har brug for et enkelt ubureaukratisk ID-kort Mener Claus Von Elling, Formand, Danske Byggefag og 3F Byggegruppen, Morten Frihagen, direktør, Dansk Håndværk, Ole Draborg, direktør, Danske Malermestre

Klimakammer kan stressteste byggematerialer

Klimakammer kan stressteste byggematerialer

Teknologisk Institut indvier 25. juni 2025 nyt storskala klimakammer, der gør det muligt at simulere vejrlig og stressteste byggekomponenter

Roskilde Festival vælger entreprenør til ombygning

Roskilde Festival vælger entreprenør til ombygning

Entreprenørvirksomheden Krogsgaard & Co. skal stå i spidsen for den fysiske ombygning af Roskilde Festival Gruppens kommende hjemsted og kreative kraftcenter i Musicon-bydelen i Roskilde