Indkøbscentre og kontorlokaler tærer hårdt på økonomien i byggeudviklingskoncern.
28-05-2008
Indkøbscentre og kontorlokaler tærer hårdt på økonomien i byggeudviklingskoncern.
En af landets store byggeudviklingskoncerner synes i denne tid at være i et akut behov for kapital.
Det er TK Development, der efter en række år med succes er kommet i økonomiske vanskeligheder og nu synes direkte truet af betalingsstandsning.
På få år er omsætningen ellers blevet tredoblet til over tre milliarder kroner, men et presset marked for indkøbscentre og kontorlokaler tærer hårdt på økonomien. De største projekter betales først ved aflevering. Desuden er interessen for at investere i Øst- og Centraleuropa, hvor koncernen flittigt har bygget, faldet markant.
Netop nu kræver leverandører, at TK Development betaler kontant eller stiller bankgaranti.
Bankgælden er vokset til 4,3 milliarder kroner, mens leverandørgælden skulle være faldet til omkring 1,2 milliarder kroner.
Resultatforventningerne for 2003/04 er nedjusteret fra et overskud på 100 mio. kr. til et underskud på 100 mio. kr.
En enkelt ejendomshandel kan hjælpe på likviditeten, idet TK har underskrevet en aftale med Commerz Grundbesitz Investmentgesellschaft om køb for 1,5 milliard kr. af TK´s halvdel i megacentret Field´s i Ørestaden. Denne handel er betinget af, at 80% af Field´s bliver udlejet - netop nu er der indgået lejekontrakter for 75 procents vedkommende.
jh
Tagdækkernes faldsikringssystem
Fra Typehus til Drømme Villa
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Nedbrydning og Miljøsanering
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet
Fiskeri- og Søfartsmuseet i Esbjerg står foran den største fornyelse siden åbningen i 1968. Arkitektfirmaet Cubo skal danne grundlag for omdannelsen til Danmarks museum for havet - et museum, der bringer de besøgende helt tæt på havet
CPH Air Lab vil undersøge, om filtre kan fange ultrafine partikler midt i den travle flytrafik. Dermed udvider lufthavnen sin indsats fra at reducere udledninger til også at undersøge, om partikler kan fjernes fra luften