Endnu et stykke vej til velfungerende konkurrence på det nordiske el-marked.
28-05-2008
Endnu et stykke vej til velfungerende konkurrence på det nordiske el-marked.
Trods de seneste års liberaliseringer er der fortsat et stykke vej til velfungerende konkurrence på det nordiske elmarked. Koncentrationen af elproducenter er høj, og muligheden for at udveksle el mellem regionerne er ikke tilstrækkelig.
Det er konklusionen i en rapport fra konkurrencemyndighederne i Sverige, Norge og Danmark, som blev offentliggjort torsdag.
Rapporten peger på en betydelig risiko for, at en øget koncentration fx som følge af fusioner vil resultere i højere elpriser for de nordiske elforbrugere – navnlig i de perioder i døgnet, hvor der er spidsbelastning.
- Analysen har styrket vores opfattelse af, at fusioner, som fører til yderligere koncentration på elområdet, skal vurderes nøje, udtaler direktør Finn Lauritzen. Jeg er derfor glad for, at der er udviklet en model, som kan sætte tal på, hvad større strukturforandringer, fx fusioner, vil betyde økonomisk for forbrugerne og producenterne .
Rapporten fremhæver, at de nordiske elproducenter har fordel af at skrue ned for produktionen for derved at opnå højere priser. Begrænsninger i overførelseskapaciteten bevirker samtidig, at de enkelte regioner ofte udgør afgrænsede markeder. Her kan de enkelte producenter misbruge deres markedsmagt.
- Den nordiske analyse viser, at der er grund til at være bekymret over de store elproducenters muligheder på elmarkedet. Der ligger nu en væsentlig opgave for de nordiske konkurrencemyndigheder i at overveje, hvordan elmarkedet kan åbnes yderligere. Øget konkurrence vil føre til et større pres på priserne til gavn for alle elforbrugere, slutter Finn Lauritzen.
I Danmark er de centrale elproducenter Elsam A/S og Energi E2 A/S.
Rapporten "A Powerful Competition Policy" findes på Konkurrencestyrelsens hjemmeside, under www.ks.dk/publikationer/konkurrence.
Vinduer, døre, trapper og kviste
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Nedbrydning og Miljøsanering
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Ud af 68 lande sluttede Danmark samlet som nummer 8 ved WorldSkills 2026 i Shanghai. Det vidnede om et generelt højt niveau blandt de danske fagatleter, hvoraf 12 ud af 15 blev hædret med en Medal of Excellence. Otte af disse kom fra byggeriet
Teknikentreprenøren overtager 100 procent af aktierne i Rent-Tech, som beskæftiger mere end 500 medarbejdere og bl.a. består af selskaberne Multi-Tech og AGJ
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Som nyt medlem af Veltek intensiverer softwarevirksomheden EG nu arbejdet med Etim-standarden og et fælles datagrundlag, der kan skabe bedre sammenhæng mellem producenter, grossister, softwareleverandører og installatører