UgensErhverv.dk

Øget livskvalitet i de private boliger

Fonden Realdania står bag Bolius, der tilbyder uvildig rådgivning ved køb, ombygning og vedligeholdelse af boliger efter samme model som FDM.

28-05-2008

Fonden Realdania står bag Bolius, der tilbyder uvildig rådgivning ved køb, ombygning og vedligeholdelse af boliger efter samme model som FDM.



Af journalist Jørgen Hansen

- Langt hovedparten bliver udført godt, men det er også indiskutabelt, at der bliver lavet en del dårligt byggearbejde. Vi vil søge at være med til at give markedet et løft, så kvaliteten i de danske boliger bliver øget. Om fem år skulle det gerne hedde sig, at vi har gjort en forskel.

Det siger adm. direktør Ulrik Heilmann fra Bolius Boligejernes Videncenter, der med domicil i Byggecentrum i Ballerup tilbyder boligejere landet over uvildig rådgivning ved køb, ombygning og vedligeholdelse af private boliger.

Bag Bolius står Fonden Realdania, der har lagt 50 mio. kr. på bordet til opgaven. Fonden, der forvalter en milliardformue, har det overordnede formål at øge livskvaliteten i det byggede miljø via tilskud og viden. Den uddeler årligt mere end 200 mio. kr. til det byggede miljø landet over.

Ulrik Heilmann mener, der har manglet et samlet sted, hvor boligejerne kan henvende sig, når de har behov for et uafhængigt råd og en fagmands vurdering af deres hus – ganske, som når FDM tilbyder medlemmerne et eftersyn af bilen og giver råd om konkrete problemer.

Største formueaktiv

- Boligen er det suverænt største formueaktiv, vi nogensinde kommer i besiddelse af. Når det gælder vore øvrige formueaktiver, passer og plejer vi dem med en helt anden bevågenhed. Når vi skal investere 25.000 kr., spørger vi banken. Når vi har en bil til 250.000 kr., sender vi den regelmæssigt til service, men når vi skal opretholde værdien af et hus til 2,5 mio. kr., roder vi selv med det.

- I dag er det muligt at få en tilstandsrapport, men den fortæller kun noget om husets skader – ikke hvad det koster at få gjort noget ved det, og hvordan og hvornår det bedst gøres.

- Vi tror, at vores funktion er savnet af mange boligejere. Markedet er ganske vist præget af mange eksperter indenfor hver sit felt, men man kan ikke forvente en helhedsvurdering af sin bolig, når man spørger en fagmand indenfor et bestemt område.

- I stedet er vi som boligejere ofte henvist til at spørge mange forskellige, og så opgiver adskillige på forhånd.

- Hertil kommer, at mange boligejere har dårlige erfaringer med rådgivere og håndværkere. Det medfører også, at mange vælger at klare sig uden kompetent rådgivning, når der skal ske forandringer i boligen. Derfor har vi samlet al byggeviden under ét tag, hvor det er muligt at få uvildig boligrådgivning.

Paradoks

- I Bolius har vi en bred og dyb viden om husets vedligeholdelse, nybygninger eller tilbygninger. Vi kan tilbyde at styre en byggesag fra start til slut og give et lille, godt råd om eksempelvis den rigtige type fugemasse. Når vi rådgiver, er boligejerens tarv vores primære fokus, fastslår Ulrik Heilmann.

Der tilbydes både gratis byggeråd og brugerbetalt rådgiverbistand – eksempelvis koster en tilbundsgående vedligeholdelsesplan med timelang gennemgang af huset, billeddokumentation, skitser, budgetter og prisoverslag omkring 5.000 kr. for et standardhus.

- Danskerne bruger rigtig mange penge hvert år på forbedringer af boligen, men betaler nødigt for boligrådgivning. Det er jo lidt af et paradoks. Sædvanligvis giver man ikke større beløb ud uden at sikre sig, at man får den rigtige løsning.

- Danskerne bliver nødt til at lære, at god rådgivning koster penge. En grundig drøftelse af ønskerne til huset i samarbejde med en rådgiver, der ikke samtidig skal sælge noget, vil utvivlsomt give flere og måske langt billigere forslag at vælge imellem, pointerer Ulrik Heilmann.

Værdiforøgelse

Bolius tilbyder forskellige produkter og rådgivningsydelser og fungerer som en medlemsorganisation. Alle kan således tegne et Bolius Medlemskab og herigennem få en vifte af serviceydelser.

Hvis man overvejer at købe et hus, tilbydes en Bolius Køberplan, hvor boligens muligheder belyses, der er grundig gennemgang af boligens kvalitet og vedligeholdelsesmæssige stand, som dokumenteres i en rapport.

Endnu et tilbud er Bolius Vedligeholdelsesplan, der konkret beskriver, hvordan man sikrer, at en boligs værdi ikke smuldrer som følge af forkert eller manglende vedligeholdelse.
Det er endnu en fordel for boligejeren. Det kan være udmærket at have haft en håndværker til at lave et bestemt stykke arbejde, men når det er udført, og regningen er betalt, følger håndværkeren sjældent op på det.

- Når et boligkøb er på plads, har boligejeren naturligvis en række drømme. Sammen kan vi gennemgå, hvilke muligheder boligen har, hvad det vil koste m.v.

- Jeg tror, vi kan være med til at gøre en forskel, ikke mindst for de boligejere, som i dag ikke har for vane at bruge professionel rådgivning. Jeg er overbevist om, vi kan tilbyde netop denne gruppe boligejere nogle gennemskuelige produkter, som det er nemt at forholde sig til.

- Målet for os er, at kunderne får større glæde, tilfredshed og tryghed og ikke mindst oplever en værdiforøgelse af deres bolig, siger Ulrik Heilmann.



Boligrådgiver inspicerer taget.

Brochurer

Burgerbesøg koster arbejdsgiver 235.000 kroner

Burgerbesøg koster arbejdsgiver 235.000 kroner

Østjysk anlægsgartner skal ifølge Fagbladet 3F af med 235.000 kr. i registreringsafgift, efter at hans medarbejdere brugte varebil/mandskabsvogn til at besøge McDonald efter arbejdstid

Hvis vi måler risiko forkert, bygger vi forkert

Hvis vi måler risiko forkert, bygger vi forkert

Stafetten: Nedrivning fremstår fortsat økonomisk mere rationel end bevaring pga. skattefordele, og korte horisonter belønnes højere end robusthed, fremhæver Nicholas Ransome, administrerende direktør for Lendager Arkitekter

Vejen vises gennem handling

Vejen vises gennem handling

I en flad organisation er det vigtigt, at ledelsen er tæt på projekter, kunder og kolleger og kan være rollemodeller, give inspiration og gå forrest, siger Jens Brandt Bering, der er ny administrerende direktør hos Niras\r\n

Danmark kan ikke blive ved at hænge i datacenterbremsen

Danmark kan ikke blive ved at hænge i datacenterbremsen

Efterspørgslen på datacentre er den seneste tid steget markant, drevet af kunstig intelligens og digitalisering. Samtidig presser udviklingen elnettet og udfordrer planlægningen lokalt