UgensErhverv.dk

Afdæmpet lønudvikling

Årsstigningstakten var på 0,9 procent i andet kvartal 2003 inden for bygge- og anlægsbranchen.

28-05-2008

Årsstigningstakten var på 0,9 procent i andet kvartal 2003 inden for bygge- og anlægsbranchen.



Danmarks Statistik har offentliggjort statistik for udviklingen i lønomkostningerne på DA-området til og med 2. kvartal 2003. Lønomkostningerne (fortjenesten) påvirkes af ændringer i bl.a. genebetalinger, betalinger ved ferie og feriefridage, arbejds-giveradministrerede pensionsordninger og personalegoder.

Fra 2. kvartal 2002 til 2. kvartal 2003 steg lønmodtagerens fortjeneste pr. time i gennemsnit med 3,9 pct. Heraf udgjorde stigningen i genebetalinger, pensionsbetalinger, betalinger for feriefridage samt personalegoder i alt 1,2 pct.point.

Årsstigningstakterne for arbejdere og funktionærer var henholdsvis 3,7 og 4,1 pct. i 2. kvartal 2003. I forhold til 1. kvartal 2003 var der for arbejdere tale om et fald på 0,4 pct.point, mens der for funktionærer var tale om et fald på 0,1 pct.point.

I 2. kvartal 2003 er der indregnet effekter af ekstra feriefridage mv. pr. 1. maj 2003. For arbejdere udgør effekten 0,3 pct.point, mens den for funktionærer udgør 0,2 pct.point. Effekterne er beskrevet nærmere nedenfor.

Inden for bygge- og anlægsbranchen fortsatte den afdæmpede lønudvikling, og årsstigningstakten var således 0,9 pct. i 2. kvartal 2003.

Virksomhedernes øvrige arbejdsomkostninger steg med 0,1 pct.point fra 2. kvartal 2002 til 2. kvartal 2003. Stigningen skyldes især afvikling af arbejdsgivernes kompensation for ATP, forhøjelse af bidrag til Lønmodtagernes Garantifond (LG) samt en stigning i arbejdsgivernes omkostninger til de sikringspligtige arbejdsskadeforsikringer. I modsat retning trækker ophævelsen af arbejdsmiljøafgiften.

De samlede arbejdsomkostninger steg dermed 4,0 pct. fra 2. kvartal 2002 til 2. kvartal 2003.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • Privatgrossisten

    Privatgrossisten

    Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

  • Vejletrappen

    Vejletrappen

    Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.

  • Boracol

    Boracol

    Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter

  • CE Nielsen ApS

    CE Nielsen ApS

    Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

  • Scantruck

    Scantruck

    Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner

  • Københavns Listefabrik

    Københavns Listefabrik

    Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!

  • Mul10 ProSafe

    Mul10 ProSafe

    Tagdækkernes faldsikringssystem

  • P.Olesen A/S

    P.Olesen A/S

    Nedbrydning og Miljøsanering

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen

Ni byggetalenter fik fornem hæder ved WorldSkills 2026

Ni byggetalenter fik fornem hæder ved WorldSkills 2026

Ud af 68 lande sluttede Danmark samlet som nummer 8 ved WorldSkills 2026 i Shanghai. Det vidnede om et generelt højt niveau blandt de danske fagatleter, hvoraf 12 ud af 15 blev hædret med en Medal of Excellence. Otte af disse kom fra byggeriet

Wicotec Kirkebjerg på storindkøb i Vestsjælland

Wicotec Kirkebjerg på storindkøb i Vestsjælland

Teknikentreprenøren overtager 100 procent af aktierne i Rent-Tech, som beskæftiger mere end 500 medarbejdere og bl.a. består af selskaberne Multi-Tech og AGJ

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger