UgensErhverv.dk

Regeringens nye byggepolitik

Nye udbuds- og samarbejdsformer bør tilrettelægges i dialog med erhvervslivet, hedder det i kommentar fra Dansk Byggeri.

28-05-2008

Nye udbuds- og samarbejdsformer bør tilrettelægges i dialog med erhvervslivet, hedder det i kommentar fra Dansk Byggeri.



Regeringen fremlægger torsdag den første statslige byggepolitik nogensinde.
Baggrunden er dalende produktivitet i byggeriet. Midlerne er bl.a. mere brug af IT, partnerskaber med private virksomheder og nøgletal.

- Det er fornuftigt, at regeringen går forrest og lancerer en ny bygherrepolitik. Det mener jeg er deres pligt som landets største bygherre. Der er mange gode elementer i den nye rapport, og jeg synes, at det ville være ærgerligt, hvis den bliver en af de mange hyldevarmere, der er blevet lavet i årenes løb, siger administrerende direktør Jens Klarskov, Dansk Byggeri, og understreger, at man ikke alene skal fokusere på pris, men også stille krav til kvalitet og arbejdsmiljø. Han minder også regeringen om, at der er mange penge at spare og øget produktivitet at hente ved at lægge mere byggeri om vinteren.

Dagens udspil fra regeringen omkring statens rolle som bygherre ligger som en naturlig forlængelse af rapporten "Byggeriets Fremtid" fra 2000, der bl.a. sattes fokus på byggeriets produktivitet.

- Udspillet er en erkendelse af, at staten - som byggeriets største kunde - spiller en vigtig rolle, når de rigtige rammer for fornyelse skal skabes for bygge- og anlægssektoren. Dansk Byggeri har over for skiftende regeringer efterlyst en klar definition af statens rolle som bygherre. Dagens udspil fra regeringen er en begyndelse, og det byder vi velkommen,
siger Jens Klarskov.


Målene for den statslige bygherrepolitik

Ingen kan være uenige med de overordnede mål for regeringens statslige byggepolitik, nemlig mest muligt byggeri for pengene, højere produktivitet i sektoren og bedre kvalitet i det færdige projekt. Det er Dansk Byggeris opfattelse, at kvaliteten af byggeriet i den danske byggesektor ligger i top internationalt set, såvel fagligt som arkitektonisk, men der kan opstå situationer i byggefasen, hvor samarbejdet mellem aktørerne i byggeriet
ikke fungerer optimalt. Derfor er der de seneste år søsat en del initiativer til at komme problemerne til livs, og Dansk Byggeri har taget aktivt del i arbejdet.


Indsatsområderne

Indsatsområder som nye udbuds- og samarbejdsformer og et tættere offentligt-privat samspil virker interessante. Nye samarbejdsformer, som forskellige typer af partneringmodeller og driftskontrakter, er allerede afprøvet med succes nogle steder i den private sektor. Det er derfor logisk, at modellerne nu også bruges i det offentlige. Analyser af offentligt-privat samarbejde på skoleområdet har da også allerede vist, at
nye samarbejdsformer kan give bedre kvalitet og mere byggeri for pengene.

Øget anvendelse af IT og benchmarksanalyse hilses ligeledes velkommen; og Dansk Byggeri synes, at det er positivt, at det statslige byggeri underlægges evaluering - ikke kun af det færdige byggeri, men også selve processen.

Det er vigtigt at understrege, at de nye udbuds- og samarbejdsformer skal tilrettelægges i dialog med erhvervslivet og på en måde, så mindre og mellemstore byggevirksomheder også kan være med. Der er tale om virksomheder, der lokalt, regionalt og fagligt besidder stor ekspertise omkring udførelsen af offentlige bygge- og anlægsopgaver. Endelig skal de
nye samarbejdsformer bruges fornuftigt forstået på den måde, at det ikke er alle opgaver, der er lige velegnede. F.eks. skal projekterne være af en vis størrelse, for det kan betale sig, at udføre dem i form af partneringmodeller eller omvendt udbud.

Penge i mere byggeri om vinteren

Det kan med en vis skuffelse noteres, at regeringen øjensynligt i første omgang ikke har valgt at opprioritere sæsonudjævningsproblemerne i bygge- og anlægssektoren i den statslige bygherrepolitik.

De store sæsonudsving i aktiviteten over kalenderåret er en væsentlig barriere for effektivisering og innovation i byggeriet og en hæmsko for produktivitetsudvikling. Samtidig har sæsonudsvingene i aktiviteten betydelige samfundsmæssige omkostninger.

Erhvervs- og Boligstyrelsen har således i foråret modtaget en række forslag fra byggeriets parter til at minimere sæsonudjævningsproblemerne, og Dansk Byggeri håber på en snarlig dialog med de relevante myndigheder om en mere aktiv indsats fra staten som bygherre for at komme problemet til livs.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen

Ni byggetalenter fik fornem hæder ved WorldSkills 2026

Ni byggetalenter fik fornem hæder ved WorldSkills 2026

Ud af 68 lande sluttede Danmark samlet som nummer 8 ved WorldSkills 2026 i Shanghai. Det vidnede om et generelt højt niveau blandt de danske fagatleter, hvoraf 12 ud af 15 blev hædret med en Medal of Excellence. Otte af disse kom fra byggeriet

Wicotec Kirkebjerg på storindkøb i Vestsjælland

Wicotec Kirkebjerg på storindkøb i Vestsjælland

Teknikentreprenøren overtager 100 procent af aktierne i Rent-Tech, som beskæftiger mere end 500 medarbejdere og bl.a. består af selskaberne Multi-Tech og AGJ

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger