UgensErhverv.dk

Tagkollaps bør vække eftertanke

Hvordan kan så grov en regnefejl få lov til at passere, spørger forskningschef i By og Byg.

28-05-2008

Hvordan kan så grov en regnefejl få lov til at passere, spørger forskningschef i By og Byg.



Af Syns- og skønsrapporten omkring tagkollapset på Siemens Arena i Ballerup fremgår det, at et betydeligt bygningsværk er kollapset for en belastning, som er omkring end fjerdedel af det forventede.

- Netop det forhold bør vække eftertanke. For hvordan kan så stor en fejl overhovedet få lov at passere alle de kompetente parter, som skulle have fanget den, spørger forskningschef Jørgen Nielsen, By og Byg.

På opfordring af økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen blev By og Byg inddraget i sagen. By og Bygs gennemgang har foreløbig vist, der ikke er stor risiko for, at andre byggerier i samme grad er behæftet med fejl.

I den kommende tid skal Jørgen Nielsen og hans team studere de tekniske detaljer i sagen. De skal vurdere, om der kunne være behov for lovmæssige eller andre administrative tiltag i retning af at forebygge lignende fejl fremover.

Jørgen Nielsen pointerer, at selv om det måtte vise sig, lovgivningens tekniske bestemmelser er gode nok, skal man være opmærksom på, at håndteringen af byggesager er lige så vigtig som selve teknikken.

Kun dele af syns- og skønsrapporten, der er udleveret til de involverede parter, er hidtil nået ud til offentlighedens kendskab.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen

Ni byggetalenter fik fornem hæder ved WorldSkills 2026

Ni byggetalenter fik fornem hæder ved WorldSkills 2026

Ud af 68 lande sluttede Danmark samlet som nummer 8 ved WorldSkills 2026 i Shanghai. Det vidnede om et generelt højt niveau blandt de danske fagatleter, hvoraf 12 ud af 15 blev hædret med en Medal of Excellence. Otte af disse kom fra byggeriet

Wicotec Kirkebjerg på storindkøb i Vestsjælland

Wicotec Kirkebjerg på storindkøb i Vestsjælland

Teknikentreprenøren overtager 100 procent af aktierne i Rent-Tech, som beskæftiger mere end 500 medarbejdere og bl.a. består af selskaberne Multi-Tech og AGJ

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger