Skatteudspil retter op på nogle af ubalancerne på arbejdsmarkedet.
28-05-2008
Skatteudspil retter op på nogle af ubalancerne på arbejdsmarkedet.
- Regeringen er startet det helt rigtige sted. Vi har tidligere peget på, at flere hundrede tusinde mennesker i dag ikke bliver belønnet, hvis de tager et arbejde. Det er kvælende for den enkeltes initiativ og virkelyst – og dermed også for samfundet. På den baggrund er regeringens beskæftigelsesfradrag det rigtige instrument på det rigtige tidspunkt, siger adm. direktør Lars Jørgen Nielsen, Håndværksrådet.
Det har længe stået klart, at der er et stort behov for at sænke skatten på den sidst tjente krone for samtlige på arbejdsmarkedet.
- Regeringen har valgt at hæve grænsen for mellemskatten, så det virkelig kan mærkes. Antallet af danskere, der betaler mellemskat, halveres, og det er ligeledes et stort skridt i den rigtige retning. Det skal kunne betale sig at yde en ekstra indsats, siger Lars Jørgen Nielsen.
Håndværksrådet vurderer samlet set, at skatteudspillet retter op på nogle af ubalancerne på arbejdsmarkedet - og samtidig bidrager til at fastholde en ansvarlig dosering af den økonomiske politik.
Fra Typehus til Drømme Villa
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Stark har officielt åbnet sit nye nationale distributionscenter i Brøndby. Centret skal sikre landets håndværkere adgang til et markant bredere sortiment, hurtig og præcis levering og dermed mindre ventetid på byggepladsen
Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen
Ud af 68 lande sluttede Danmark samlet som nummer 8 ved WorldSkills 2026 i Shanghai. Det vidnede om et generelt højt niveau blandt de danske fagatleter, hvoraf 12 ud af 15 blev hædret med en Medal of Excellence. Otte af disse kom fra byggeriet
Teknikentreprenøren overtager 100 procent af aktierne i Rent-Tech, som beskæftiger mere end 500 medarbejdere og bl.a. består af selskaberne Multi-Tech og AGJ