UgensErhverv.dk

Tre dage med værktøj og beslag

Trælast-firma laver telttræf.

30-07-2004

Trælast-firma laver utraditionel telttræf.


Med held har trælasten og engroscenteret Carl Rasmussen prøvet at tænke i nye måder at sælge deres sortiment af værktøj, beslag og andet. Blandt andet har Carl Ras, som firmaet kaldes i branchen, fået en messe op at stå i Brøndby-hallen. Den løber af stablen hvert andet år, og var der sidste år.
Nu prøver firmaet en ny event, der er døbt ’Carl Ras Dage’.

Arrangementet bliver en tilbagevendende begivenhed, der skal afholdes det år, hvor der ikke er messe.

Det afholdes i et telt uden for firmaets engroscenter i Herlev.
’Carl Ras Dage’ sker fra den 25. til og med den 27. august. De første to dage kl. 13-18 og om fredagen kl. 11-16. Udstillingen er forbeholdt momsregistrerede virksomheder.
-ls.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

3F parat til at stoppe korte uddannelsesaftaler

3F parat til at stoppe korte uddannelsesaftaler

Alt for mange unge må nøjes med kortvarige uddannelsesaftaler. Hos murerfaget står det ekstra slemt til med 2/3 af samtlige indgåede aftaler. 3F efterlyser mere "pisk og gulerod"

Ingen plan for privates fjernelse af asbesttage

Ingen plan for privates fjernelse af asbesttage

Beskæftigelsesministeren vil i efteråret forhandle med aktuelle aktører og partier om at lempe reglerne

Ingen krav om solceller på nybyggeri

Ingen krav om solceller på nybyggeri

Regeringen vil dog give kommunerne mulighed for at stille krav om, at nybyggeri er forberedt til etablering af solceller på egnede tagflader

Stort potentiale i at strømline hospitalers energiforbrug

Stort potentiale i at strømline hospitalers energiforbrug

Optimering af energi-, ventilations- og vandsystemer på hospitaler kan spille en afgørende rolle i arbejdet med at reducere klimaaftrykket uden at gå på kompromis med hverken driftssikkerhed eller patientsikkerhed