Beton har længe været lig med socialt boligbyggeri fra 70’erne, men betonbyggeriet er igen blevet populært blandt unge arkitekter og brugere.
29-07-2004
Beton har længe været lig med socialt boligbyggeri fra 70’erne, men betonbyggeriet er igen blevet populært blandt unge arkitekter og brugere. Begrundelsen er enkel: Betonelementer gør det muligt at designe og formgive uden begrænsninger, også indenfor et stramt byggebudget.
Herhjemme er den største eksponent for betonbyggeri arkitekten Kim Utzon, som i år modtog Betonelement-Prisen på 75.000 kr.
Med årets overrækkelse af Betonelement-Prisen signalerer Betonelement-Foreningen en optimisme og en tro på fremtiden for hele betonbranchen. Flere og flere arkitekter vælger i dag at bygge i betonelementer, fordi præfabrikerede betonelementer kan bruges som fleksible og reproducerbare modulsystemer, som matcher fremtidens krav om industrialisering og effektivisering i byggeriet.
Kim Utzon modtog årets Betonelement-Pris for de tre præmierede bygninger: Dunkers Kulturhus i Helsingborg, Rosendahl A/S i Hørsholm og HTS Arbejdsgiverforeningen i Kalkbrænderihavnen i København.
-aha
Læs september 2023 udgaven her
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Markedsledende i afvandingsteknik
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Læs november 2023 udgaven her
Arbejdsmarkedets Fond for Udstationerede, der administreres af ATP, vil kun oplyse fire regnskabstal, og dermed må revisorerne ifølge Dansk Håndværk arbejde i blinde
Lønmodtagere og arbejdsgivere: Byggeriet har brug for et enkelt ubureaukratisk ID-kort Mener Claus Von Elling, Formand, Danske Byggefag og 3F Byggegruppen, Morten Frihagen, direktør, Dansk Håndværk, Ole Draborg, direktør, Danske Malermestre
Teknologisk Institut indvier 25. juni 2025 nyt storskala klimakammer, der gør det muligt at simulere vejrlig og stressteste byggekomponenter
Entreprenørvirksomheden Krogsgaard & Co. skal stå i spidsen for den fysiske ombygning af Roskilde Festival Gruppens kommende hjemsted og kreative kraftcenter i Musicon-bydelen i Roskilde