Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse indarbejdes nu i tømreruddannelsen.
28-05-2008
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse indarbejdes nu i tømreruddannelsen.
Byggeriets Arbejdsgivere (BYG) og Forbundet Træ-Industri-Byg i Danmark (TiB) har netop fået Arbejdstilsynets godkendelse af en undervisningsplan, der åbner for, at den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse kan gennemføres som en del af elevuddannelsen på tømrerområdet.
- Arbejdstilsynets godkendelse vil styrke det generelle kompetenceniveau inden for arbejdsmiljøområdet og viser nye veje, når det gælder om at integrere arbejdsmiljøet i det daglige arbejde på byggepladserne, udtaler direktør Michael H. Nielsen fra BYG.
BYG og TIB aftalte ved overenskomstforhandlingerne i 2000, at den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse skulle indarbejdes som en del af elevuddannelsen.
Idéen er, at nyuddannede tømrersvende har kompetence på arbejdsmiljøområdet og kan indgå i det koordinerende arbejde med at tilrettelægge arbejdsmiljøet på en byggeplads f.eks. via sikkerhedsorganisationen.
- Det skal ikke være en hemmelighed, det har været en besværlig proces at få godkendt, at den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse integreres i erhvervsuddannelsen, fortæller Michael H. Nielsen. Såvel Arbejdstilsynet, ministeriet som andre fagforbund har været skeptiske overfor idéen ud fra en traditionel opfattelse af, at den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse henvender sig til personer, der er nyvalgt til en sikkerhedsorganisation.
- Men for både BYG og TIB er det vigtigt, at de elever, der vælger den nye arbejdsmiljøuddannelse, opnår et kompetenceniveau, som modsvarer det, der er fastlagt i bekendtgørelsen for den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse.
- Det er fremsynet af TIB at gå konstruktivt ind i arbejdet for at få den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelses integreret i erhvervsuddannelsen. Det vil i løbet af få år give tømrerfaget et løft, når det gælder håndtering af arbejdsmiljø som en integreret del af planlægningen på byggepladserne tilføjer Michael H. Nielsen fra BYG.
Der lægges i første omgang op til, at tre skoler skal gennemfører prøveforløb, hvor den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse på 37 timer indarbejdes i tømreruddannelsen. Det gælder de tekniske skoler i Næstved, Århus og Vitus Bering i Horsens.
Efter prøveforløbene og en evaluering er det planen, at de godt 20 tekniske skoler, der udbyder tømreruddannelsen, alle skal tilbyde den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse.
jhan
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Nedbrydning og Miljøsanering
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen
Entreprenør S.P. Jensen i Svenstrup må ikke aflevere småt asbestaffald i lukkede murerspande, selv om de er forsvarligt emballerede. Det er spandene, der er problemet – ikke asbestaffaldet
Stark har officielt åbnet sit nye nationale distributionscenter i Brøndby. Centret skal sikre landets håndværkere adgang til et markant bredere sortiment, hurtig og præcis levering og dermed mindre ventetid på byggepladsen
Med Peter Jahn & Partnere styrker Thranekær sine kompetencer inden for renovering, vedligeholdelse og forbedring af ejendomme og får samtidig en erfaren specialist i rådgivning om den eksisterende bygningsmasse for ejendomsejere