UgensErhverv.dk

Hård kamp om toppen i entreprenørbranchen

Kun plads til fire-fem rigtig store entreprenørforetagender i Skandinavien, mener leder i det nye Hoffmann, der sætter ambitiøse indtjeningsmål.

28-05-2008

Kun plads til fire-fem rigtig store entreprenørforetagender i Skandinavien, mener leder i det nye Hoffmann, der sætter ambitiøse indtjeningsmål.

Af journalist Jørgen Hansen

Kampen om toppen i den skandinaviske entreprenørbranche vil i de kommende år blive yderligere intensiveret, og nogle vil falde af i svinget.

- Der bliver højst fire eller fem rigtig store entreprenørforetagender tilbage i Skandinavien, mener adm. direktør Jørgen Huno Rasmussen, H. Hoffmann & Sønner. Firmaet har netop skiftet navn og hedder nu Hoffmann.

Det kan vel næppe undre, han mener, at denne virksomhed vil blive blandt de førende.
- Vi kender allerede de to svenske giganter, og så er der jo kun to-tre pladser tilbage på toppen. Her var vi besluttet at besætte den ene.

I sommeren 2000 fusionerede det daværende H. Hoffmann & Sønner med den norske entreprenørkoncern Veidekke ASA. I dag er den samlede koncern Nordens fjerde største entreprenørvirksomhed med en omsætning på 12 mia. kr.

Nok så væsentligt viser resultatet af det første regnskab efter fusionen en markant bedre indtjening. Overskuddet før skat i 2001 blev forbedret med 23% til 43 mio. kr., hvilket er det højeste resultat i det danske selskabs 139-årige historie.

Øget overskud
I forbindelse med navneskiftet er der sat helt nye mål for indtjeningen i virksomheden.
- Vi vil vise, at det også er rentabelt at være ledende skandinavisk entreprenør. Traditionelt har entreprenørbranchen typisk tjent to procent af omsætningen. Vi har hidtil ikke været nogen undtagelse, men det nye mål er et overskud på tre procent af omsætningen i løbet af de nærmeste år og på sigt fire procent, siger Jørgen Huno Rasmussen.

Han tilføjer, at det måske nok er et ambitiøst mål, men det er nødvendigt, at der i byggebranchen skabes attraktive og udviklende virksomheder såvel af hensyn til kunder som medarbejdere.

Fusionen har også givet konkrete resultater på den måde, at Hoffmann har fået kontrakter på byggerier med norske partnere i Danmark på tilsammen en halv milliard kroner, som virksomheden alene aldrig havde haft en chance for at få.

- Kunderne bliver grænseoverskridende, så det bliver vi også. Vi oplever en stigende teknologisk udvikling, som medfører større kapitalkrav, og derfor udnytter vi nu styrken, vi har opnået ved at slå os sammen.

Samtidig kan medarbejdere udstationeres og få nye impulser og viden med hjem.

Partnering
Jørgen Huno Rasmussen mener, at entreprenørbranchen hidtil har været for indadvendt.
- Alle aktiviteter skal fremover være løsningsorienterede. Der skal være øget samarbejde, og partnering kommer i centrum. Det betyder, at kunden, projekterende og udførende sætter sig på samme side af bordet og ser på opgaven med fælles øjne.

- Der skal skabes merværdi i det fælles projekt. Partnering er således også en ny måde at tænke indtjening på. Det har vist sig, at der skabes større værdier til deling mellem de
involverede ved de nye partnerskaber.

- Hvis vi kan opfylde slutbrugerens behov tilstrækkeligt godt, bliver det en god forretning for kunden og investor og dermed for os, slår Jørgen Huno Rasmussen fast.

Ny vision
En ny vision er, at virksomheden skal skabe en bedre fremtid for menneskers livsudfoldelse. Denne vision er ligefrem blevet tegnet op som et hus, hvor fundamentet skal afspejle det professionelle, redelige, entusiastiske og grænsebrydende.
- Fire bærende søjler skal afspejle virksomhedens strategi. Kunderne er de vigtigste, kompetence er en forudsætning, ledelsen skal vise vej med uddelegering og frihed under ansvar samt sidst, men ikke mindst samarbejdspartnerne, som er nødvendige i fremtidens byggeri, skal behandles ligeværdigt.

Husets tag er symbolet på visionen om at skabe en bedre fremtid for menneskers livsudfoldelse.

Jørgen Huno Rasmussen lægger samtidig vægt på, at der er en stærk kultur i virksomheden.
- En ny analyse viser, at medarbejderne i en helt usædvanlig grad har taget godt imod de muligheder, som fusionen har givet. Der er et engagement og en vilje til omstilling, som jeg er meget stolt over. Den stærke Hoffmann-kultur vil være et af de allerstørste aktiver for os.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Bureaukrati forhindrer fornuftig asbesthåndtering

Bureaukrati forhindrer fornuftig asbesthåndtering

Entreprenør S.P. Jensen i Svenstrup må ikke aflevere småt asbestaffald i lukkede murerspande, selv om de er forsvarligt emballerede. Det er spandene, der er problemet – ikke asbestaffaldet

Nyt distributionscenter skal holde byggeriet i gang

Nyt distributionscenter skal holde byggeriet i gang

Stark har officielt åbnet sit nye nationale distributionscenter i Brøndby. Centret skal sikre landets håndværkere adgang til et markant bredere sortiment, hurtig og præcis levering og dermed mindre ventetid på byggepladsen

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen

Ni byggetalenter fik fornem hæder ved WorldSkills 2026

Ni byggetalenter fik fornem hæder ved WorldSkills 2026

Ud af 68 lande sluttede Danmark samlet som nummer 8 ved WorldSkills 2026 i Shanghai. Det vidnede om et generelt højt niveau blandt de danske fagatleter, hvoraf 12 ud af 15 blev hædret med en Medal of Excellence. Otte af disse kom fra byggeriet