Virksomheder i bygge- og anlægsbranchen og industrien tilbydes eksportværktøjer.
06-01-2004
Virksomheder i bygge- og anlægsbranchen og industrien, der ønsker at få opgaver i Storbritannien, tilbydes eksportværktøjer.
Den danske bygge- og anlægsbranchen skal tænke mere internationalt og prøve at komme mere ind på andre internationale markeder, mener Dansk Byggeri.
Organisationen prøver nu i samarbejde med Nyhedsbrevet Byggeeksport, Dansk Industri og Håndværksrådet at hjælpe danske virksomheder inden for området til konkret at få øjnene op for markedet i Storbritannien.
Første skridt på rejsen er et eksportkursus på Entreprenørskolen i Ebeltoft den 27. januar, hvor deltagerne bliver rustet til at udbyde deres produkter og ydelser på det britiske byggemarked.
I februar arrangeres en tredages studietur til Storbritannien, der giver et indblik i den britiske byggestil og de britiske krav til byggematerialerne. Der bliver også mulighed for at besøge udvalgte virksomheder.
Eksportfremstødet kulminerer i en dansk fællesstand på messen Interbuild i Birmingham i april.
-ls.
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Nedbrydning og Miljøsanering
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Fra Typehus til Drømme Villa
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
3F og Det Europæiske Bygnings- og Træarbejderforbund efterlyser en stærkere indsats for at bekæmpe kriminalitet på det danske arbejdsmarked
- Vi konkurrerer med globale spillere, men vores styrke er, at vi udvikler løsninger tæt på markedet og tilpasser os lokale behov. Min opgave er at fastholde vores kultur, mens vi vokser, siger Dana Lims administrerende direktør, Lars Christensen
Nye tal fra Håndværkerindekset viser 18.976 bygge- og renoveringsopgaver i tredje kvartal. Det er 24 procent flere end året før – og det højeste antal i et tredje kvartal siden 2022. Fremgangen ses i næsten alle håndværksbrancher