28-05-2008
Med virkning fra 01.03.2002 har Davidsen Tømmerhandel A/S og ANCO Træ A/S indgået aftale om et strategisk indkøbs-, salgs- og distributionssamarbejde med det formål at styrke virksomhedernes fælles markedsposition overfor entreprenørkunder.
ANCO Træ Gruppen er ejet af det finske selskab UPM-Kymmene Corporation, en af de største skovindustrier i verden, med egne savværker og krydsfinerfabrikker i Europa samt tømmerhandlerkæder i Danmark, Finland og Irland.
I Danmark er ANCO Træ Gruppen blandt de større importører og distributionsvirksomheder af trælast, krydsfiner og byggematerialer. Gruppen har virksomheder i Galten, Haderslev, Herlev, Kjellerup, Silkeborg, Skive og Aarhus og beskæftiger ca. 220 medarbejdere. Forventet omsætning i 2002 ca. 1,1 mia.
Davidsen Tømmerhandel A/S er en af landets større privatejede tømmerhandler med afdelinger i Christiansfeld, Haderslev, Vojens, Toftlund samt Agerskov. Davidsen beskæftiger ca. 140 medarbejdere og forventer i år 2002 at realisere en omsætning på ca. 325 mil. kr.
Hensigten med samarbejdet er at kunne tilbyde totalløsninger til landsdækkende entreprenører med fokus på områder som logistik, leverancekoncepter, IT, service og udvikling. Ligesom synergieffekten mellem parternes kompetencer, forventes at have en positiv indflydelse på serviceringen af entreprenørkunderne.
Danmark dækkes af Davidsen Tømmerhandel A/S i Sønderjylland, Ribe, Vejle og Fyns amter, mens ANCO Træ A/S dækker resten af Danmark.
Samarbejdet er rent strategisk, og der er ikke nogle økonomiske bindinger de to selskaber imellem.
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Tysk kvalitets siden 1860!
Nedbrydning og Miljøsanering
Fra Typehus til Drømme Villa
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Vinduer, døre, trapper og kviste
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Læs september 2026 udgaven her
Entreprenør S.P. Jensen i Svenstrup må ikke aflevere småt asbestaffald i lukkede murerspande, selv om de er forsvarligt emballerede. Det er spandene, der er problemet – ikke asbestaffaldet
Stark har officielt åbnet sit nye nationale distributionscenter i Brøndby. Centret skal sikre landets håndværkere adgang til et markant bredere sortiment, hurtig og præcis levering og dermed mindre ventetid på byggepladsen
Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen
Ud af 68 lande sluttede Danmark samlet som nummer 8 ved WorldSkills 2026 i Shanghai. Det vidnede om et generelt højt niveau blandt de danske fagatleter, hvoraf 12 ud af 15 blev hædret med en Medal of Excellence. Otte af disse kom fra byggeriet