Sadolin satser på en ny serie mat vægmaling, hvor farverne er inspireret af nogle af de smukkeste steder i verden.
28-05-2008
Sadolin satser på en ny serie mat vægmaling, hvor farverne er inspireret af nogle af de smukkeste steder i verden.
Ideen er, at forbrugeren kan genskabe stemningen fra de seks udvalgte lande hjemme i stuen eller på badeværelset. Med de seks nye verdensfarver forsøger Sadolin at sælge drømme og stemninger fra eksotiske steder.
- Vi har valgt farverne ud fra en ide om at lette forbrugernes valg af maling. Desuden har vi forsøgt at binde farverne sammen med stemninger, der passer til moden, siger Charlotte Lindgreen, Brand Manager i Sadolin.
Konceptet verdensfarver har eksisteret i flere år indenfor Akzo koncernen i bl.a. Holland, Belgien og Tyskland. Efter tilpasning til det danske marked lancerede Sadolin serien i april og kører tv-reklamer på TV2 og TV3 samt søsterkanalen TV3+ frem til udgangen af maj.
- Der er ikke yderligere stemninger eller nye lande på tegnebrættet, men det er ikke utænkeligt, hvis verdensfarverne klarer sig godt, siger Charlotte Lindgreen.
Hver af de seks farver findes i fem indbyrdes afstemte nuancer: lys, soft, mellem, dyb og mørk. Seriens grønne farver bliver f.eks. sat i forbindelse med Balis frodighed og de blå med det fascinerende Kreta.
Sadolin har oprettet en hjemmeside, www.verdensfarver.dk, i forbindelse med markedsføringen af den nye serie. Efter en flot Flash-introduktion kan man bl.a. se Sadolins reklamefilm, læse brugervejledninger eller finde den nærmeste forhandler.
Verdensfarver er udviklet efter ny teknologi og indeholder ikke opløsningsmidler. Serien fås i to liter og syv liter til vejledende udsalgspriser på henholdsvis 348 kr. og 798 kr.
-mo.
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Vinduer, døre, trapper og kviste
Tagdækkernes faldsikringssystem
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Tysk kvalitets siden 1860!
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Fra Typehus til Drømme Villa
Nedbrydning og Miljøsanering
Entreprenør S.P. Jensen i Svenstrup må ikke aflevere småt asbestaffald i lukkede murerspande, selv om de er forsvarligt emballerede. Det er spandene, der er problemet – ikke asbestaffaldet
Stark har officielt åbnet sit nye nationale distributionscenter i Brøndby. Centret skal sikre landets håndværkere adgang til et markant bredere sortiment, hurtig og præcis levering og dermed mindre ventetid på byggepladsen
Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen
Ud af 68 lande sluttede Danmark samlet som nummer 8 ved WorldSkills 2026 i Shanghai. Det vidnede om et generelt højt niveau blandt de danske fagatleter, hvoraf 12 ud af 15 blev hædret med en Medal of Excellence. Otte af disse kom fra byggeriet