UgensErhverv.dk

Farver ad nye veje

Profa forsøger med nyt indoor koncept og e-handel at tilbageerobre markedsandele fra byggemarkederne.

28-05-2008

Profa forsøger med nyt indoor koncept og e-handel at tilbageerobre markedsandele fra byggemarkederne.

Af Peter Odsgard.

At byggemarkederne har hentet store markedsandele i de traditionelle farvehandler, hersker der ingen tvivl om. Farvehandlen har svaret positivt igen ved at indføre andre varegrupper - strækkende fra interiør til udlejning af gulvafhøvlingsmaskiner. Sæsonmæssigt har fyrværkeri i god kvalitet også været en god satsning for især de forretninger, der ligger i bynære områder.

Profa har erkendt fakta og satser nu på at generobre noget af det tabte ved at introducere Profa Indoor - et anderledes shop-i-shop koncept, skræddersyet til specialbutikker i boligindretning samt e-handel via www.profa.dk. Konceptet er udviklet til forretninger, der i forvejen handler med tæpper, gardiner, tekstiler eller andet boligtilbehør af høj kvalitet.

Første forretning er åbnet her i begyndelse af januar på Viborgvej i Århus. Næste satsning til en landsdækkende kæde slår dørene op hos Botex i Vejle til marts.

Specialhandel
Profa Indoor er et franchisekoncept. Konceptet, inventarmoduler og markedsføring stilles til rådighed mod erlæggelsen af et mindre månedligt beløb.
- Profa ønsker at udnytte den brancheglidning, der har været i farvesektoren de senere år, til at sikre sig og specialhandlen en andel, som formentlig ellers ville ligge i byggemarkederne eller supermarkederne, fortæller adm. direktør Niels Jørgen Madsen, som står bag det nye koncept.

- Profa Indoor adskiller sig fra andre, mindre succesrige shop-i-shop koncepter ved, at vi ikke hovedløst anbringer nogle allerede eksisterende forretningskoncepter under samme tag. Vi har udvalgt relevante dele af Profa-konceptet, som vi tilbyder detailbutikkerne indenfor boligindretning. Stammen er nøje afpasset sortiment i indendørs maling og tilbehør, som optager begrænset plads, kan præsenteres flot og ikke kræver årelang ekspertise.

Ikke i discountbutikker
- Samme holdning gør, at man ikke kommer til at se Profa Indoor i discountsupermarkeder eller andre selvbetjeningsbutikker, understreger Niels Jørgen Madsen.

- Netop kravet til fagkundskab er baggrunden for, at sortimentet i Profa Indoor-konceptet er begrænset til indendørs maling.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Bureaukrati forhindrer fornuftig asbesthåndtering

Bureaukrati forhindrer fornuftig asbesthåndtering

Entreprenør S.P. Jensen i Svenstrup må ikke aflevere småt asbestaffald i lukkede murerspande, selv om de er forsvarligt emballerede. Det er spandene, der er problemet – ikke asbestaffaldet

Nyt distributionscenter skal holde byggeriet i gang

Nyt distributionscenter skal holde byggeriet i gang

Stark har officielt åbnet sit nye nationale distributionscenter i Brøndby. Centret skal sikre landets håndværkere adgang til et markant bredere sortiment, hurtig og præcis levering og dermed mindre ventetid på byggepladsen

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen

Ni byggetalenter fik fornem hæder ved WorldSkills 2026

Ni byggetalenter fik fornem hæder ved WorldSkills 2026

Ud af 68 lande sluttede Danmark samlet som nummer 8 ved WorldSkills 2026 i Shanghai. Det vidnede om et generelt højt niveau blandt de danske fagatleter, hvoraf 12 ud af 15 blev hædret med en Medal of Excellence. Otte af disse kom fra byggeriet