Fuldt dækkende elektronisk opkrævningssystem ved udgangen af 2005.
02-02-2004
Fuldt dækkende elektronisk opkrævningssystem ved udgangen af 2005.
Den tyske vejskat Maut’en bliver endnu en gang forsinket. Firmaet Toll-Collect, der skulle implementere projektet og blandt andet stå for de store anlæg og computere, der skulle installeres i de mange tusinde lastbiler af forskellige nationaliteter, er nu fremme med en ny tidsplan.
Efter planen, der skal efterprøves i det tyske trafikministerium, kan Mauten opkræves med virkning fra 1. januar 2005. Et fuldt dækkende og fungerende elektronisk opkrævningssystem vil først komme ved udgangen af 2005. Det betyder, at Maut-systemet vil blive introduceret som en totrinsraket.
-ls.
Læs november 2023 udgaven her
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Læs september 2023 udgaven her
Markedsledende i afvandingsteknik
Med appen Erhvervsparkering København kan man vælge en ledig erhvervsparkeringsplads og blive guidet dertil på sin telefon
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Skanderborg Kommune er blandt de hurtigste i landet til at ekspedere byggesager
Cx & tekniq har planer om at etablere afdeling i Aarhus og har foreløbig ansat ny fagspecialist