ComX skal levere og installere Danmarks hidtil største 1 Gbit/s ”Fiber-To-The-Home” (FTTH) bredbåndsnet i Værebro Park i Bagsværd, med i alt godt 1.300 lejligheder.
03-04-2008
1 Gbit/s netværksboksen, som også indgår i bredbåndsnettet, er udviklet af ComX datterselskab VISIPIA, og kan håndtere både Internet, telefoni, kabel-tv og bredbånds-tv (IPTV).
ComX har - i skarp konkurrence med flere af markedets største installationsvirksomheder - vundet entreprisen om installationen af et 100% fiberbaseret bolignet til en værdi af 15 mio. kr. til Værebro Park. Boligafdelingen hører under Gladsaxe almennyttige Boligselskab, der administreres af DAB - Dansk almennyttigt Boligselskab.
Bolignettet bygges op omkring et centralt krydsfelt, som muliggør at flere leverandører, på samme tid, kan tilbyde tv og bredbåndstjenester til beboerne. Løsningen giver dermed beboerne adgang til et større udvalg af nuværende og kommende bredbåndstjenester.
Licitationen er blevet håndteret af den rådgivende ingeniørvirksomhed Balslev, der også står for bygherrerådgivning og tilsyn. Projektet forventes påbegyndt i marts 2008 og vil vare året ud.
Adm. direktør for ComX Finn Helmer siger om projektet ”Denne entreprise viser, at ComX nu er rykket op i superligaen, når det gælder installationsvirksomhed for kommunikation og bredbåndsløsninger”.
Finn Helmer tilføjer: ”Kunderne er begyndt at efterspørge services, der stiller krav om meget høje hastigheder, og vi anbefaler nu kun at installere 1 Gbit/s. Behovet for større båndbredde til private hjem drives i øjeblikket primært af IPTV i HD kvalitet. Hastigheden sikrer kvaliteten af billedet, og det bliver derved muligt at udnytte fladskærms-tv, som de er tiltænkt. Allerede om få år, vil vi se de første FTTH installationer i private hjem med hastigheder på 10 Gbit/s. ComX vil selvfølgelig være klar til at levere varen”.
1 Gbit/s netværksboksen er udviklet og produceret af ComX-datterselskabet VISIPIA. Boksen anvendes i dag af flere af de danske elselskaber og markedsføres internationalt under VISIPIA-brandet. ComX har også indgået aftaler med andre boligforeninger om levering af 1 Gbit/s FTTH med VISIPIA’s netværksbokse.
-pd-
Læs september 2023 udgaven her
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Markedsledende i afvandingsteknik
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Læs november 2023 udgaven her
På et 300.000 kvadratmeter stort areal i Esbjerg vil Siemens i samarbejde med Rambøll bygge en 65.000-70.000 kvadratmeter stor nacellefabrik
Der er officiel åbning af den spektakulære musikhuspark 27. juni
Byggeskadefondens årsberetning for 2024 viser, at byggeskader opdages tidligere end før - friske tal på svigt og skader i alment boligbyggeri
Nyt branchefællesskab samler aktørerne bag kontorhoteller og coworking spaces i Danmark