UgensErhverv.dk
Krystal i stål- Illustration: Promecon.

Krystal i stål

Stålkonstruktion får nyt Nykredit-kontorhus til at svæve.

31-03-2008

Realkreditforeningen Nykredit har brug for mere plads i hovedkontoret ved Kalvebod Brygge i København og udvider derfor med et 6.800 etagemeter stort kontorhus på genbogrunden.

´Krystallen´ er betegnelsen for projektet, der ligesom forgængeren er tegnet af arkitektfirmaet scmidt hammer lassen.

Det nye byggeri bliver dog som navnet antyder anderledes ekspressivt og dynamisk sammenlignet med forgængerens sorte, kubiske og solitære udtryk.

De dramatiske skæve former og store udkragninger har derfor også givet en anderledes ekspressiv konstruktion.

Facaden tegnes af et imponerende diagonalt stålgitter, der hviler på kun tre punkter og afsluttes i en dramatisk spids, der svæver 36 meter uden understøtninger.

– Vi lever af at lave komplicerede konstruktioner, men det er en udfordring, at vi skal bygge en færdig konstruktion på tre lejer, siger projektleder Anders Thomsen fra Promecon, der har fået entreprisen på levering og udførelse af stålkonstruktionen til Nykredits nye kontorhus.

Med byggeplads midt i København er der også en del logistiske udfordringer.

– Plads er alfa og omega ved sådan et projekt, og når det samtidig ligger ud til en af Københavns mest trafikerede veje, kræver det nøje planlægning. Derfor har vi lejet et område, som vi kan forsamle på, fortæller Anders Thomsen.

Facadens stålgitter bliver udvendigt beklædt med dobbelt glas. Alle udvendige samlinger vil være svejsede, og ingen bolte vil være at se. I alt bruges 1.400 ton stål.

Stålet monteres, og bygningen opføres en etage ad gangen – fra august 2008 og frem til april 2009, hvor op til 20 Promecon-smede vil være i gang.

Det er Grontmij | Carl Bro, der har stået for ingeniørberegningerne, mens SLA landskabsarkitekt på pladsen foran bygningen med navnet Skyen.

- nn

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen

Bureaukrati forhindrer fornuftig asbesthåndtering

Bureaukrati forhindrer fornuftig asbesthåndtering

Entreprenør S.P. Jensen i Svenstrup må ikke aflevere småt asbestaffald i lukkede murerspande, selv om de er forsvarligt emballerede. Det er spandene, der er problemet – ikke asbestaffaldet

Nyt distributionscenter skal holde byggeriet i gang

Nyt distributionscenter skal holde byggeriet i gang

Stark har officielt åbnet sit nye nationale distributionscenter i Brøndby. Centret skal sikre landets håndværkere adgang til et markant bredere sortiment, hurtig og præcis levering og dermed mindre ventetid på byggepladsen

Rådgiver sluger kollega og vokser til 370 medarbejdere

Rådgiver sluger kollega og vokser til 370 medarbejdere

Med Peter Jahn & Partnere styrker Thranekær sine kompetencer inden for renovering, vedligeholdelse og forbedring af ejendomme og får samtidig en erfaren specialist i rådgivning om den eksisterende bygningsmasse for ejendomsejere