Den afgående formand fortsætter i bestyrelsen.
23-06-2004
ByggevareLeverandørForeningen (BLF) har fået nye formand, efter Tommy Bøgehøj på et bestyrelsesmøde meddelte, at han ønskede at fratræde som formand for BLF. Den nye formand hedder Hans T. Rasmussen.
Tommy Bøgehøj, der er adm. direktør for Corus Building Systems Nordic, er for nylig blevet udnævnt til ligeledes at være direktør i Corus Distribution Nordic. Dette medfører blandt andet også ansvaret for Corus`s forhandler/grossist aktiviteter i de Nordiske lande – og kan i enkelte tilfælde disharmonere med BLF’s interesser.
Bestyrelsen, der har været orienteret om Tommy Bøgehøjs holdning, beklagede hans beslutning, men tog den til efterretning og udpegede adm. direktør Hans T. Rasmussen, Evers A/S (DK) samt Höganas A/S (N), til ny formand.
Tommy Bøgehøj fortsætter som menigt medlem af BLF’s bestyrelse.
Den samlede bestyrelse understreger, at formandsskiftet ikke får nogen betydning for BLF’s fortsatte arbejde.
- Vi forstår, men beklager også Tommy Bøgehøjs beslutning. Samtidig glæder vi os over, at han fortsætter i bestyrelsen. Det sikrer kontinuiteten i vores arbejde, samt at vi kan fastholde den kurs, som BLF har arbejdet efter de seneste år, udtaler den nye formand, adm. direktør Hans T. Rasmussen.
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Nedbrydning og Miljøsanering
Læs marts 2026 udgaven her
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Vinduer, døre, trapper og kviste
Tysk kvalitets siden 1860!
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver
Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”
Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse
Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster