UgensErhverv.dk

Stadig problemer med sikkerhed

Ny AT-aktion viser, at danske byggepladser ikke er blevet bedre i forhold til 2003-aktion.

23-06-2004

Ny AT-aktion viser, at danske byggepladser ikke er blevet bedre i forhold til 2003-aktion.


De danske byggepladser halter stadig bagefter på det sikkerhedsmæssige område, viser en status fra Arbejdstilsynets besøg på 528 byggepladser i maj måned. Aktionen var led i en fælles europæisk kampagne med fokus på byggesektoren og fald fra højder. Kampagnen kørte også i juni og september i år 2003, hvor Arbejdstilsynet besøgte henholdsvis 280 og 413 byggepladser.

Den nye aktion er nedslående, mener AT.

- Resultaterne af den seneste aktion viser desværre, at sikkerheden på byggepladserne ikke er blevet bedre siden aktionerne sidste år. Der er derfor behov for, at Arbejdstilsynet fortsat fokuserer på sikkerheden i byggebranchen, siger direktør Jens Jensen fra Arbejdstilsyne,

Under dette års aktion udstak AT 25 tiltag til retslig tiltale, 171 påbud og 39 forbud.

I september sidste år var de tilsvarende resultater efter 413 besøg 26 tiltag til retslig tiltale, 112 påbud og 82 forbud.

Da aktionen var en del af en fælles europæiske kampagne med fokus på byggesektoren og fald fra højder, er det meningen, at tallene fra den danske aktion skal sammenlignes med de andres EU-landes. Men det kan i øjeblikket ikke lade sig gøre, da aktionen ikke er afviklet i alle de andre lande endnu.

Da tallene blev sammenlignet efter år 2003-aktionen, viste det sig, at Danmark hverken var blandt de bedste eller værste i Europa med hensyn til sikkerheden på byggepladserne.
-ls.

Brochurer

Entreprenørstop bør også gælde mod social dumping

Entreprenørstop bør også gælde mod social dumping

Står det til 3F, skal det være nemmere for myndighederne at gennemføre entreprenørsop på byggepladserne

Forskere: fire ud af fem nybyggerier bør sløjfes

Forskere: fire ud af fem nybyggerier bør sløjfes

Det vigtigste skridt mod en grønnere byggebranche bliver at bygge meget færre nye kvadratmeter, fremhæver danske forskere

Statsautoriseret tyveri mod skatteydere og virksomheder

Statsautoriseret tyveri mod skatteydere og virksomheder

Danskerne betalte sidste år i gennemsnit mere end 20.000 kroner for meget til staten i skatter og afgifter. Der har i alt i perioden 2010-2024 været et fejlskøn på 832 milliarder kroner ekstra til statskassen

6.879 ton asbest fra nedrivning af kun 57 minkfarme

6.879 ton asbest fra nedrivning af kun 57 minkfarme

Dertil kommer 6199 ton asbestholdig jord. Intet reelt overblik omkring den endelige regning