UgensErhverv.dk

Arkitekter og konstruktører rystede over lockout

Der er overraskelse at spore over, at Danske Ark ikke ønsker arbejde udført af medlemmer af Arkitektforbundet eller Konstruktørforeningen

29-02-2008

Kort før midnat onsdag den 28. februar brød overenskomstforhandlingerne mellem Arkitektforbundet, Konstruktørforeningen og Danske Arkitektvirksomheder sammen.

Under forhandlingerne afleverede arbejdsgiverforeningen Danske Arkitektvirksomheder lockoutvarsel, hvilket betyder, at foreningen fra den 1. april 2008 ikke ønsker arbejde udført i deres virksomheder af Arkitektforbundets og Konstruktørforeningens medlemmer.

Årsagen til sammenbruddet er uenighed om en samlet økonomisk ramme og en gennemgribende reform af reglerne for arbejdstid og overarbejde.
Konstruktørforeningens formand Gert Johansen er helt uforstående over for Danske Arkitektvirksomheders kampskridt.

- Vi havde et rigtigt godt tilbud til Danske Arkitektvirksomheder. Vi gav dem et tilbud om fleksibel arbejdstid, der kunne have vendt op og ned på den måde, vi traditionelt har set på arbejdstid på i arkitektvirksomheder. Som modydelse for dette ønskede vi en samlet ramme, der lå på niveau med det øvrige arbejdsmarked samt en pris for arbejdstidsreformen. Danske Arkitektvirksomheder får aldrig et så godt tilbud igen, siger han.

- Vi havde indtrykket af, at arbejdsgiverne ville komme med et udspil, som kompenserede for både nye arbejdstidsregler og en lønudvikling svarende til det omgivende samfunds lønudvikling. Vi er overraskede over, at arbejdsgiversiden ikke slog til på vores tilbud, udtaler direktør for Arkitektforbundet, Arne Ennegaard Jørgensen og fortsætter:

- tibu



Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen

Bureaukrati forhindrer fornuftig asbesthåndtering

Bureaukrati forhindrer fornuftig asbesthåndtering

Entreprenør S.P. Jensen i Svenstrup må ikke aflevere småt asbestaffald i lukkede murerspande, selv om de er forsvarligt emballerede. Det er spandene, der er problemet – ikke asbestaffaldet

Nyt distributionscenter skal holde byggeriet i gang

Nyt distributionscenter skal holde byggeriet i gang

Stark har officielt åbnet sit nye nationale distributionscenter i Brøndby. Centret skal sikre landets håndværkere adgang til et markant bredere sortiment, hurtig og præcis levering og dermed mindre ventetid på byggepladsen

Rådgiver sluger kollega og vokser til 370 medarbejdere

Rådgiver sluger kollega og vokser til 370 medarbejdere

Med Peter Jahn & Partnere styrker Thranekær sine kompetencer inden for renovering, vedligeholdelse og forbedring af ejendomme og får samtidig en erfaren specialist i rådgivning om den eksisterende bygningsmasse for ejendomsejere