UgensErhverv.dk

Til kamp mod arbejdsulykkerne

En havarikommision skal oprettes for at analysere de alvorlige ulykker, der sker i byggebranchen

18-02-2008

I følge Dansk Byggeri ifølge organisationen af vital betydning, at erfaringer, der kan bidrage til at forebygge ulykkerne, bliver opsamlet og kommunikeret tilbage til branchen.

Derfor skal der nu sættes gang i det forberedende arbejde til oprettelse af en havarikommission, der kan rykke ud og hjælpe virksomhederne med at analysere årsager til arbejdsulykker.

Byggeriet har, som andre brancher, oplevet en stigning i antallet af arbejdsulykker fra 2003 til 2006 - faktisk på hele 21 %.

- Det er ganske enkelt ikke acceptabelt. Branchen skal have fat om problemerne, så vi kan få reduceret antallet af ulykker mest muligt, siger Jesper Kielsgaard, arbejdsmiljøchef i Dansk Byggeri.

I dag arbejdes der i mange af Dansk Byggeris medlemsvirksomheder med forebyggelse og analyse af ”nærved ulykker”. Disse analyser er med til at forhindre ulykker, og dette arbejde skal ifølge Jesper Kielsgaard fortsætter med uformindsket styrke.

- Når der sker en dødsulykke eller en anden alvorlig ulykke, undersøger Arbejdstilsynet årsagen og rejser tiltale i forbindelse med evt. overtrædelse af loven. Arbejdstilsynets fokus er at placere et ansvar. Men Arbejdstilsynets analyser af årsager kommer ikke hurtigt og direkte tilbage til branchen. Her savnes med andre ord en langt hurtigere og mere effektiv erfaringsopsamling, som leverer brugbar information til virksomheder og medarbejdere, siger han.

Dansk Byggeri er derfor gået i gang med arbejdet for at for at oprette en intern branchehavarikommission, der kan rykke ud ved dødsulykker, alvorlige ulykker og tilløb til alvorlige ulykker.

- Årsagerne til ulykker er ofte flere og komplekse. Nogle årsager handler om interne forhold i den enkelte virksomhed og hos den enkelte person, andre årsager skal findes i kulturen i branchen og strukturer, som kun kan ændres i samarbejde med andre aktører i branchen, som leverandører, bygherrer og rådgivere, lyder det fra Jesper Kielsgaard.

- tibu

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen

Bureaukrati forhindrer fornuftig asbesthåndtering

Bureaukrati forhindrer fornuftig asbesthåndtering

Entreprenør S.P. Jensen i Svenstrup må ikke aflevere småt asbestaffald i lukkede murerspande, selv om de er forsvarligt emballerede. Det er spandene, der er problemet – ikke asbestaffaldet

Nyt distributionscenter skal holde byggeriet i gang

Nyt distributionscenter skal holde byggeriet i gang

Stark har officielt åbnet sit nye nationale distributionscenter i Brøndby. Centret skal sikre landets håndværkere adgang til et markant bredere sortiment, hurtig og præcis levering og dermed mindre ventetid på byggepladsen

Rådgiver sluger kollega og vokser til 370 medarbejdere

Rådgiver sluger kollega og vokser til 370 medarbejdere

Med Peter Jahn & Partnere styrker Thranekær sine kompetencer inden for renovering, vedligeholdelse og forbedring af ejendomme og får samtidig en erfaren specialist i rådgivning om den eksisterende bygningsmasse for ejendomsejere