UgensErhverv.dk
Dansk støtte til afrikanske lufthavne

Dansk støtte til afrikanske lufthavne

Lufthavne i Mozambique renoveres med danske ulandsmidler og - entreprenører.

13-02-2008

E. Pihl & Søn og Semco Maritime har underskrevet kontrakt med Aeroportos de Moçambique, og skal med Grontmij/Carl Bro som rådgiver forestå renovering af tre lufthavne i landets største by, Beira.

Pihls andel af kontrakten er på godt 100 mio.DKK.

Renoveringsarbejderne, som lånefinansieres under Danidas blandede kreditter, omfatter blandt andet ny belægning og nye hegn i to af lufthavnene samt ny navigation og belysning i alle tre lufthavne.

Danmark har i en årrække ydet bistand til Mozambique, der ved borgerkrigens afslutning i 1992 rangerede øverst på listen over verdens mest fattige lande.

Det danske udviklingsprogram i Mozambique har til formål at reducere fattigdommen i landet, og Danidas blandede kreditter anvendes til at støtte danske leverancer til udviklingsprojekter inden for bl.a. sundhed, energi, uddannelse og genopbygning af landets ødelagte og utilstrækkelige infrastruktur.

Renovering af tre lufthavne vil således give bedre betingelser for Mozambiques samhandel med andre lande og indtægter fra en spirende turisme.

Pihl har mange års erfaring med anlæg af lufthavne, havne, veje og vandbygningsprojekter på det afrikanske kontinent og har tidligere udført et havneprojekt i Beira i Mozambique.

- nn

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • Lind & Risør

    Lind & Risør

    Fra Typehus til Drømme Villa

  • Nyt om Bæredygtighed 1-2026

    Nyt om Bæredygtighed 1-2026

    Magasin om bæredygtighed i byggebranchen

  • ABVAC A/S

    ABVAC A/S

    Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.

  • Boracol

    Boracol

    Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

  • LCA.no

    LCA.no

    Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD

  • P.Olesen A/S

    P.Olesen A/S

    Nedbrydning og Miljøsanering

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

  • FlotteGulve.dk a/s

    FlotteGulve.dk a/s

    Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti

  • Scantruck

    Scantruck

    Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen

Bureaukrati forhindrer fornuftig asbesthåndtering

Bureaukrati forhindrer fornuftig asbesthåndtering

Entreprenør S.P. Jensen i Svenstrup må ikke aflevere småt asbestaffald i lukkede murerspande, selv om de er forsvarligt emballerede. Det er spandene, der er problemet – ikke asbestaffaldet

Nyt distributionscenter skal holde byggeriet i gang

Nyt distributionscenter skal holde byggeriet i gang

Stark har officielt åbnet sit nye nationale distributionscenter i Brøndby. Centret skal sikre landets håndværkere adgang til et markant bredere sortiment, hurtig og præcis levering og dermed mindre ventetid på byggepladsen

Rådgiver sluger kollega og vokser til 370 medarbejdere

Rådgiver sluger kollega og vokser til 370 medarbejdere

Med Peter Jahn & Partnere styrker Thranekær sine kompetencer inden for renovering, vedligeholdelse og forbedring af ejendomme og får samtidig en erfaren specialist i rådgivning om den eksisterende bygningsmasse for ejendomsejere